4.80/(3/4) = 6.4 per pound
8.2 * 6.4 = $52.48
Solution: $52.48 for 8.2 pounds
Answer:
-4/3
Step-by-step explanation:
the formula for slope of a line is Y2-Y1
X2-X1
taking any two points from the table ,
(-1-3)÷(2-(-1))
-4/3
36,000 wing beats
60 sec= 1 minute 60*3=180sec/3minutes
180*200=36,000
Answer:
x > -2
Step-by-step explanation:
-3x + 12 < 18
Subtract the 12 from both sides and you'll get:
-3x < 6
Divide by -3
x > -2
You flip the sign when you mulitply by a negative number
Hopefully this helps, sorry if it doesn't
Answer:
D) 11.
Step-by-step explanation:
y = 5x + p and the point (-2, 1) is on the line, so substituting for (-2, 1):
1 = 5(-2) + p
p = 1 - 5(-2)
p = 1 + 10
p = 11.