As the basis for everything about finnancial issues, the statement above is TRUE. These means are the basis to achieve your goals to save money and keep your budget safe. Hope this is good for you
Answer:
An emergency fund should not be used for buying things you wan't, but an emergency fund should be used for buying the nessecities like things you need
Explanation:
Hope this helps!!! ✌
(if this did not help, please let me know)
Answer:
$16.50
Explanation:
Note: The complete question is attached as picture below
We know that there is a total of 90 units of oil and 30 units is consumed in period 0.
So, in period 1, the consumption amount will be = 90-30=60 units.
So, Q1 = 192 - 8P
For 60 units, the price will be 60 = 192 - 8P
8P = 192 - 60
8P = 132
P = 132 / 8
P = 16.5
So, the price in period 1 is $16.50
Answer:
<u>Cost Of Goods Manufactured $ 133,000</u>
Explanation:
Peterson Company
Schedule for the cost of goods manufactured
For 2017
Direct Materials (opening Inventory) 21,000
Add Purchases 74,000
<u>Less Ending Inventory (23000)</u>
Materials available for Use 72,000
Add Direct Labor 22,000
Factory Overhead
Indirect Manufacturing Labor 17,000
Plant Insurance 7,000
Depreciation 11,000
<u>Repairs 3000 38,000</u>
132,000
Add Opening WIP 26,000
<u>Less Closing WIP 25,000</u>
<u>Cost Of Goods Manufactured $ 133,000</u>
Answer:
The minimum price is $6.8
Explanation:
Giving the following information:
Crane Company incurred the following costs for 88000 units: Variable costs $528000 Fixed costs 392000 Crane has received a special order from a foreign company for 3000 units. There is sufficient capacity to fill the order without jeopardizing regular sales. Filling the order will require spending an additional $2400 for shipping.
Because it is a special order and there is unused capacity, we will not have into account the fixed costs.
Unitary cost= (528,000/88,000) + (2,400/3,000)= $6.8 per unit
The minimum price is $6.8