1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
amid [387]
3 years ago
7

What is the value of 8/36 in lowest terms? A. 4/18 B. 1/2 C.2/9 D. 1/4

Mathematics
1 answer:
Tems11 [23]3 years ago
7 0
C) 2/9 , because dividing both 8 and 36 by 4 will leave the numerator as 2 (8/4=2) and the denominator as 9 (36/4=9).
You might be interested in
4x +7y =-14<br> X + 4y =-8
Hoochie [10]

Answer:first one is 5 and second one is -4

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
If
levacccp [35]
To solve this problem you can do a proportion
\frac{x}{215}  =  \frac{35\%}{100\%}
to find 'x', we have to cross multiply the numbers.
215 \times 35
and
100 \times x
this will get you
7525 = 100x
to get 'x', we have to divide by 100 on each side
\frac{7525}{100}  =  \frac{100x}{100}

your answer will be
75.25 = x
so, Chris must raise 75.25 dollars by himself
3 0
2 years ago
The members of a book club spend the same amount of money for refreshments at each meeting. At one meeting they bought 6 bagels
Tom [10]

The members of a book club spend $0.4 for each Bagel as refreshment.

Let x represent the cost of each bagel.

At a meeting, they bought 6 bagels and spent $9.00 on beverages, hence:

Cost = 6x + 9

At another meeting, they bought 8 bagels and spent $8.20 on beverages, hence:

Cost = 8x + 8.20

Since the same money is spent on each meeting, hence:

6x + 9 = 8x + 8.2

2x = 0.8

x = $0.4

Therefore the cost of each bagel is $0.4

Find out more at: brainly.com/question/13911928

8 0
2 years ago
PLEASE HELP AND EXPLAIN THIS ALSO GRAPH PLS<br> the answer choices are -6, -4, 6, 4
liubo4ka [24]

\sf \: (x,y) = (  - 4, - 6)

\rule{300pt}{3pt}

  • <em>Detailed</em><em> </em><em>solution</em><em> </em><em>can</em><em> </em><em>be</em><em> </em><em>found</em><em> </em><em>in</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>attachment</em><em>!</em><em>!</em><em>~</em>

4 0
2 years ago
a man spends 1/3 of his wages on food, 1/5 on rent. if he saved the rest what fraction of his wage did he save?
Lynna [10]
Total wages = 1
Food = 1/3
Rent = 1/5
Savings = total wages - food - rent
= 1 - 1/3 - 1/5
= 15/15 - 5/15 - 3/15
= 7/15
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Karen’s music library contains 14 few playlist than Clarann’s music library. The total number of playlists on both music librari
    5·2 answers
  • How do you factor quadratics trinomials
    8·1 answer
  • Tia made a scale drawing of the White House for her history project. The actual length of the building is 168 feet, and its widt
    12·2 answers
  • How many turning points can a polynomial with a degree of 7 have
    15·1 answer
  • Which law would you use to simplify the expression (x^⁴)⁹ ?
    15·2 answers
  • A circle with radius of 4cm sits inside a circle with a radius of 11cm. What is the area of the shaded region?
    15·1 answer
  • Simplify each expression using the Order of Operations.
    11·1 answer
  • Each equation below represents a transformation(s) on the linear parent function. Look at each equation and identify which trans
    8·1 answer
  • The cost of 9 scarves is $65.25. What is the unit price?<br><br> The unit price is $____ per scarf.
    6·2 answers
  • Using the function y = 3x + 2, what is the output when the<br> input is 3<br><br> What is the answer
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!