1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yanalaym [24]
3 years ago
7

Share £360 into the ratio 3:2:1

Mathematics
1 answer:
kupik [55]3 years ago
7 0

Answer:

£180, £120 and £60.

Step-by-step explanation:

The number of parts = 3 + 2 + 1 = 6.

360 / 6 = 60, so the shares are:

3*60 = 180

2*60 = 120

1 * 60 = 60.

You might be interested in
Which number is a solution of a² +4= 6a – 1?<br> 07<br> 6<br> 7<br> 8
LuckyWell [14K]

Answer:

a=1 or a=5

Step-by-step explanation:

a^{2}+4=6a−1

Step 1: Subtract 6a-1 from both sides.

a^{2}+4−(6a−1)=6a−1−(6a−1)

a^{2}−6a+5=0

Step 2: Factor left side of equation.

(a−1)(a−5)=0

Step 3: Set factors equal to 0.

a−1=0 or a−5=0

a=1 or a=5

(is it helpful rate me according to that

Thank You:-)

6 0
3 years ago
What is the unit rate $1.29 for 15oz to nearest tenth
Nina [5.8K]

Answer:

The unit price of an item is the cost for each unit.

The unit price may be calculated for several reasons.

It will allow an easy comparison of the cost of the same quantity of items that come in different sizes.

For example, Company A sells peaches in a can. Their can holds 16 oz of peaches at a price of $1.60. Company B also sells peaches in a can, but their can holds 10 oz of peaches at a price of $1.10. At first glance, Company B looks like they might have cheaper peaches because of the lower overall price, but when you calculate the unit price, you get a more accurate way to compare.

For Company A, $1.60 ÷ 16oz = $0.10 per ounce.

For Company B, $1.10 ÷ 10oz = $0.11 per ounce.

The peaches are measured with ounces as the unit, so now that we have unit prices, we can definitely tell that Company A is the better deal, if you like peaches!

Unit price can also be helpful to find the cost of a single item when many items are purchased together. This may be required if the items are going to be divided up and resold. It could also be useful if several people will pay together with each person paying their fair share of the cost based on how many items they receive.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
In circle O, AC and BD are diameters.
Snezhnost [94]
Because AC is a diameter we can find the 180/3 = x

giving us the x= 60

Then that arc AB = 120
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
A libary has 2000 books. there are 3 times as many non fiction books as fiction books. write and solve a system of equations to
Andru [333]
A: number of nonfiction books 
b: number of fiction books
a+b=2000
a=3b
b=500
a=1500
4 0
3 years ago
PLEASE SUPER URGENT!! 14 PTS PLEASE
Zepler [3.9K]

Answer: h(x) = -1200x^2 + 1950x + 4950

=======================================

Work Shown:

f(x) = revenue from the north

f(x) = -750x^2 + 1500x + 2250

g(x) = revenue from the south

g(x) = -450x^2 + 450x + 2700

h(x) = total revenue, ie add the two revenues

h(x) = f(x) + g(x)

h(x) = (-750x^2+1500x+2250)+(-450x^2+450x+2700)

h(x) = -1200x^2 + 1950x + 4950

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which polynomial is equal to (2x^2-5x-4)-(4x^2-3x-2) , and how is it equal?
    14·2 answers
  • An auto travels at a rate of 25 km/hr for 4 minutes, then at 50 km/hr for 8 minutes, and finally at 20 km/hr for 2 minutes. find
    12·1 answer
  • A new drug store is being built at the coordinates (6, 10). Is there a street parallel to (the street) that will go to the drug
    8·1 answer
  • The equation of line l is -3y+4x=9 Write the equation of a line that is parallel to line l and passes through the point (-12,6).
    12·1 answer
  • -5n-3(n+2)=18<br> what is n?
    9·2 answers
  • A. The length of a rectangular fenced enclosure is 12 feet more than the width. If Farmer Dan has 100 feet of fencing, write an
    11·1 answer
  • Convert r=2/7sinθ−cosθ to rectangular form.
    15·1 answer
  • 2. In the figure given alongside, find the values of x and y.<br><br><br>​
    10·1 answer
  • Synthetic division <br> (3x^2 - 4 + x^3) = (x - 1)
    11·1 answer
  • What is the slope of (-2, -1) and (-5, -9)
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!