1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex73 [517]
4 years ago
9

Here is a system of linear equations:

Mathematics
1 answer:
konstantin123 [22]4 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

6x + 21y = 103

-6x + 23y = 51

The signs of the x coefficients are opposite.  So adding the equations will eliminate the x terms.

44y = 154

y = 3.5

You might be interested in
If x represents the hypotenuse of this right triangle, which equation can be used to find the value of x?
bearhunter [10]
For a right triangle with legs legnth a and b and hyptonuse c
a²+b²=c²

ok, so side lengths (legs) re 5 and 6, find c or x (c=x=hypotonuse)

6²+5²=x²
36+25=x²
61=x²
sqrt both sides
√61=x

well, the equation would be a²+b²=c² or
\sqrt{a^2+b^2} =c
8 0
4 years ago
An animal shelter spends 2.50 per day to care for each cat 7.00 per day to care for each dog. Mathew noticed that the shelter sp
lutik1710 [3]
This is a multi step problem. For this we do system of equations.

2.5x + 7y = 82.50
X+y = 24

To do the elimination method we have to make the y values equals to each other so we multiply the x+y=24 equation by 7

7x +7y = 168
-
2.5x + 7y = 82.50
———————————-
4.5x = 85.50
————————-
4.5. 4.5

X = 19

19 cats on Friday

3 0
3 years ago
Identify the error below and make a correction,
stiks02 [169]

Answer:

the absolute value of -15 is 15 because you are basically moving 30 spaces to the right to make the number positive

6 0
4 years ago
A buyer purchases 75 yards of material for $120. Then an additional 90 yards are ordered. What is the additional cost?
dezoksy [38]

Answer:

$128

Step-by-step explanation:

1. We need to find how much 1 yard of material cost.

If needed, use a calculator*

120/75=1.6

2. Now we need to know how much 15 yards of material cost.

1.6 times 15=24

3. The buyer ordered an additional 90 yards. If we know how much 75 yards cost, and 15 yards, all you have to do is...

120+24=144

90 yards=$144

4. The additional cost is $144

(Note: the total cost would be $264 (120+144=264))

4 0
3 years ago
4 over 3 devided by 2?
Veronika [31]

Answer:

2/3 or 2 over 3

Step-by-step explanation:

4 over three means 4 pieces out of 3. 4 pieces divided by 2 is 2 pieces.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The equation of line l is -3y+4x=9. Write the equation of a line that is parallel to line l and passes through the point (-12,6)
    13·1 answer
  • PLEASE HELP!!!<br><br> what is the value of X? -5x=-35
    10·2 answers
  • A company manufactures ball bearings for precision machines. The average diameter of a certain type of ball bearing should be 6.
    14·1 answer
  • Janet makes 67% of free throws in her basketball games. Her coach wants to know the probability that she will make 7 out of the
    14·2 answers
  • Which one im very stuck
    11·1 answer
  • Darcy pays $31 for five books Kenneth pays $49.25 for 8 books what are they each paper book are they equivalent ratios
    11·1 answer
  • The Mt. Aconcagua is 22,834ft tall and Mount Everest is 29,035 feet tall. And he climbed both mountains in two years how many fe
    12·2 answers
  • Find the value of M, to the nearest tenth
    11·2 answers
  • 6 x − 1 8 ≤ 2 7 Pls solve
    14·1 answer
  • This week, Ty works 6 hours pulling weeds, 4 hours raking leaves, and 9 hours
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!