Answer:
The pretzels are 20% of the total weight of the snack.
Step-by-step explanation:
Total weight 12 + 20 + 8 = 40
So 8 / 40 = 20%
The answer is A
F (-4)=-23 < 0
F (-1)=16> 0
Speed = Distance / time:
Speed = 825 miles / 17 hours
Speed = 48.529 miles per hour. (Round the answer as needed).
Gas mileage = miles traveled / gallons used
Gas mileage = 825 miles / 38 gallons = 21.71 miles per gallon (Round answer as needed).
Unit rate of gas = Total money spend / gallons bought:
Unit rate of gas = $125 / 38 gallons = $3.289 per gallon.
Answer:
mean because there is an outlier
Step-by-step explanation:
since there is an outlier that affected the mean which is company D, it can only be mean because the outlier is too big.
Answer:
Nico
Step-by-step explanation:
We have to convert both to the same units! Think about the units: we have millimeters and centimeters. There are 10 millimeters in a centimeter, so
55 mm = 5.5 cm
We just had to move the decimal point!
Now compare the two measurements in cm. 5.5 and 5.7: which is greater? Look at the tenths place: 5<7, so 5.7 is greater and Nico’s thumb is longer!