1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
puteri [66]
3 years ago
12

Organic milk costs $2.52 per half gallon. at this rate, how can the price of 4 gallons of organic milk be determined?

Mathematics
1 answer:
Mamont248 [21]3 years ago
7 0
This problem is an another case which makes use of the concept of ratio and proportion. The ratio $2.52 per 0.5 gal should be proportional to the price of 4 gallons of milk. Let x be the price,
                      ($2.52 / 0.5 gallon) = (x / 4 gallons)
The value of x is 20.16. Hence, the price of 4 gallons of organic milk is $20.16. 
You might be interested in
If the sample size is multiplied by 4, what happens to the standard deviation of the distribution of sample means?
Feliz [49]

Increasing the sample size by a factor of 4 or multiplying it by 4 is equal to increasing the standard error by 1/2.  Therefore, the interval will be half as varied.  This also works almost for population averages as lengthy as the multiplier from the t-curve doesn't modify much when increasing the sample size.

6 0
4 years ago
20 PTS WILL GIVE BRAINLIEST PLEASE HELP!!!
GenaCL600 [577]
Question 1 is 44 and 322 
8 0
3 years ago
6) A geologist collects rocks. He has three types, sedimentary, metamorphic and
rodikova [14]

Answer:

3:5

Step-by-step explanation:

s:m = 2:3

m:i = 9:10

convert m to same number so they are comparable

s:m = 6:9   (multiple so the ratio is still the same as 2:3)

m:i = 9:10 (the same thing as before)

s:i = 6:10

s:i = 3:5 (simplify)

7 0
2 years ago
(2 4/10+8 4/5)-3 1/5 equals what whole number
FromTheMoon [43]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Does the point (3,0) satisfy the equation y = 4.c?<br> O Yes<br> O No
svp [43]

Answer:No

Step-by-step explanation:

You subtitute the x value

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Shayla is baking muffins that require one-half cup vegetable oil. She only has one-third cup of vegetable oil left. How much mor
    10·1 answer
  • Evaluate the infinite geometric series 0.79 + 0.079 + 0.0079 + 0.00079 + 0.000079. Express your answer as a fraction with intege
    6·1 answer
  • What is 4/3=t/7 slove for t
    10·2 answers
  • Solve y" + 5y' + 6y = 6t2 + 4t y(0) = y' (O) = 0
    14·1 answer
  • Can someone help out
    10·2 answers
  • Claire’s bedroom measure’s 16 feet by 18 feet. If the purple carpet that she wants to buy costs $3.59 per square foot, what will
    8·2 answers
  • PLease help me find the unit rate for $140 for 18 ft
    7·1 answer
  • Please explain your answer and dont give me any websites thanks
    14·2 answers
  • Amanda's family is taking a road trip. Their car can travel no more than 352 miles without needing to refill the gas tank. They
    12·1 answer
  • When a number is decreased by 10% of​ itself, the result is 81, what is the number?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!