1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LekaFEV [45]
4 years ago
10

Explain why a rectangular prism composed of two unit cubes has 6 faces how do its dimensions compare to a unit cube

Mathematics
1 answer:
zysi [14]4 years ago
3 0
A rectangular prism dimensions compare to a unit cube because it is the same as the unit cube
You might be interested in
Akio found 18 cents in his pocket. He found 6 more coins in his pocket. Altogether he has 73 cents. What were the 6 coins he fou
Dafna1 [17]

Answer:

1 quarter, 1 dime, and 4 nickels

Step-by-step explanation:

First you subtract the 18 cents that were found in the pocket from the total amount of 73 cents to get the total amount of the 6 other coins:

73-18=55.

So the total amount of the 6 coins equals 55 cents.

The quarter = 25 cents

The dime = 10 cents

The 4 nickels =  5 + 5 + 5 + 5 = 20

1 quarter, 1 dime, and 4 nickels add up to the necessary total of 6 coins and when you add up the total cents of the quarter, dime, and nickels, 25 + 10 + 20 it comes to the sum of 55, which is how much the 6 coins are worth in total.

So therefore, the answer is 1 quarter, 1 dime, and 4 nickels.

8 0
3 years ago
It costs $6 for a dozen donuts how much does 1 donut cost
Irina-Kira [14]

Answer:

.50 for one donut

Step-by-step explanation:

do a ratio 6$ for 12 donuts

so for $ for 1 donut

reduce the first equation for a ration of $1 per two donuts

so it be 50 cents

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
My question is <br> (1.35)(27)(0)(13)
Trava [24]
(1.35)(27)= 36.45(0) = 0 (13) = 13
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Please help me!<br> I have problem understanding.<br> Please give me workings
Ivanshal [37]

Answer:

A)7

B)14

C)20

D)18

Step-by-step explanation:

For example 2/5 of 80

2/5 x 80/1 =32 Cross cancel

7 0
4 years ago
Whats the product of (-3x+2y)(4x-y)
oee [108]

Answer:

-12x^2 + 11xy - 2y^2

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve for x. The triangles are similar
    11·1 answer
  • Which is a solution to the equation y=2x+5
    15·2 answers
  • Adventura needs to know animals weight in kilograms is 20 pounds is about 9 kilograms and a dog weighs 30 pounds use a ratio tab
    13·1 answer
  • Please help me with B and C question.
    7·1 answer
  • If 120 million roses were sold on Valentine's Day, and 75% of the roses were red, how
    14·1 answer
  • Tracy has a dozen doughnuts. julius gives her 6 more. tracy and julius then eat a of 3 doughnuts.
    11·2 answers
  • Find the Mean, Median, Mode, and Range for the following numbers: 18, 10, 9, 15, 18
    13·2 answers
  • Help me please is for an exam
    5·1 answer
  • A, B &amp; C form a triangle where
    15·1 answer
  • If the following rectangular prism's width is doubled, what will happen to the volume?
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!