1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Helen [10]
3 years ago
11

How do you solve this don’t mind the (f) that’s just the problem number

Mathematics
1 answer:
zavuch27 [327]3 years ago
3 0
Hello,
You need to evaluate the equation, so:
3xˆ2+14x+8 --> 17xˆ2+8. Hop this helps!

~Brainliest
You might be interested in
We are going to sell Harlem Sweatshirts to raise money for
son4ous [18]

Answer:

32 sweatshirts

Step-by-step explanation:

profit per sweatshirt 28-13=$15

475/15=31.66667

3 0
3 years ago
Please solve with work shown<br><br> 3x-(x-5)=153
pishuonlain [190]
Use cymath it gives you the math answers but the answer is x=74
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please, someone, help me
qwelly [4]

Answer:

282.7 in³

Step-by-step explanation:

The solid is a cylinder

Volume of the cylinder = πr²h

Where,

radius (r) = 3 in.

height (h) = 10 in

Volume = π*3²*10

= π*9*10

= π*90

= 282.743339 ≈ 282.7 in³ (nearest tenth)

8 0
3 years ago
Is 3.14596387 a rational number?
zaharov [31]
No it is an irrational number
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Celine is estimating the number of tiles in a mosaic. There are 7 different colors, and 1,1725 tiles of each color. What should
vladimir2022 [97]
There should be about 82,075 tiles.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Omar has a gift card for $40.00 at a gift shop. Omar wants to buy a hat for himself for $13.50. For his friends, he would like t
    10·2 answers
  • What is 2.33 written as a mixed number in simplest form
    13·2 answers
  • A car is traveling at a rate of
    6·2 answers
  • (22 points and brainlyest)
    13·1 answer
  • Jay Spring pays $350.00 annually for his health insurance. This is 1/3 of the total cost of the premium; his company pays the re
    9·2 answers
  • Descent, Inc., produces a variety of climbing and mountaineering equipment. One of its products is a traditional three-strand cl
    9·1 answer
  • No files!!! <br> Will give brainliest and please don’t guess
    15·2 answers
  • A 16-ounce of shampoo cost $4.69. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent
    5·1 answer
  • Solve 4 | x + 7 |= 24.
    13·2 answers
  • There are 12 pounds of dirt to be shared equally among 8 flowerpots.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!