Answer:
depreciation rate per unit $0.34
Explanation:
To calculate the depreciation cost per unit we divide the amount subject to depreciation by the estimated untis production over its useful life:
depreciable amount:
$41,000 - $3,600 = $ 37,400
depreciation rate:
$37,400 / 110,000 units = $0.34
Answer:
Human rights violation or abuse means any harm committed by a State or a business enterprise, through acts or omissions in the context of business activities, against any person or group of persons, individually or collectively, including physical or mental injury, emotional suffering, economic loss or substantial impairment of their human rights, including environmental rights, through acts or omissions in the context of business activities of a transnational character.
Explanation:
Answer:
Explained.
Explanation:
Joe being the lead accountant for his company so, he prepares the financial reports.
Joe made mistakes in financial report making his manager angry because the resources at the Joe's company are limited and financial report that are timely and reliable would have helped the company to attract some financial investment.
Answer: Esther does not recognize any gain or loss on the distribution and her remaining basis in EE is $15,000
Explanation:
Base on the scenario been described in the question, repayment of liabilities is treated as a cash distribution. Esther's share of the debt reduction is Since this amount is lower than her outside basis ($40,000) she does not recognize a gain or loss.reduces her outside basis by the $25,000, which leaves her $15,000 of outside basis in EE afterthe debt repayment.
$500,000
Break even =(fixed costs - contribution margin)
Contribution margin is Price of item- variable costs ($1- 30 cents/per item=.7)
$350,000/.7 = $500,000