Answer:
$13.14
Step-by-step explanation:
60 mi/1 hour = x mi/1.5 hours
x = 90 mi to drive to work
25 mi/1 gallon = 90 mi/y gallons
y = 3.6 gallons to get to work
$3.65/1 gallon = $z/3.6 gallons
z = $13.14
It is definitely (y-2)=3(x-2)
The second answer choice.
Given the table showing the distance Randy drove on one day of her vacation as follows:
![\begin{tabular} {|c|c|c|c|c|c|} Time (h)&1&2&3&4&5\\[1ex] Distance (mi)&55&110&165&220&275 \end{tabular}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cbegin%7Btabular%7D%0A%7B%7Cc%7Cc%7Cc%7Cc%7Cc%7Cc%7C%7D%0ATime%20%28h%29%261%262%263%264%265%5C%5C%5B1ex%5D%0ADistance%20%28mi%29%2655%26110%26165%26220%26275%0A%5Cend%7Btabular%7D)
The rate at which she travels is given by

If Randy has driven for one more hour at the same rate, the number of hours she must have droven is 6 hrs and the total distance is given by
distance = 55 x 6 = 330 miles.
Study all notes, reread the chapters again. Have someone ask questions on the chapters page by page. This always has worked for me. Plus try to do this again the night before the test. You will be surprised how much you can remember by doing it again the night before the test. Hope this helps.