1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kaylis [27]
3 years ago
12

How to write 100 x 10 in exponential form?

Mathematics
2 answers:
chubhunter [2.5K]3 years ago
4 0
10 to the 3 power is your answer
kolezko [41]3 years ago
3 0
100 x 10 is 1.000 x 10 and the exponent is 3 which is next to the 10.
You might be interested in
Given the legs of a right triangle are 8 and 4, what is the measure of the hypotenuse?
Vadim26 [7]

Answer:

Hypotenuse = 8.94

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
The amount of money Chaz earned for walking dogs is given in the table. Can the relationship be described by a constant rate? Ex
mojhsa [17]

Answer:

Yes, the relationship can be described by a constant rate of $18.75 per dog

Step-by-step explanation:

see the attached figure to better understand the problem

Let

x ----> the number of dogs

y ---> the amount of money earned

we have the points

(6,112,50), (8,150), (11,206.25)

step 1

Find the slope with the first and second point

(6,112,50), (8,150)

m=(150-112.50)/(8-6)=18.75

step 2

Find the slope with the first and third point

(6,112,50), (11,206.25)

m=(206.25-112.50)/(11-6)=18.75

Compare the slopes

The slopes are the same

That means, that the three points lies on the same line

therefore

Yes, the relationship can be described by a constant rate of $18.75 per dog

7 0
2 years ago
It takes Amy twice as long to deliver papers as it does Nancy. How long would it take each girl to deliver the papers by herself
ANEK [815]

Answer:

so if it takes twice all long for amy as nacy that means

Amy takes 2/3 or 0.6(aprox)

Nacy takes 1/3 or 0.3(aprox)

Amy=24

Nacy=12

Hope This Helps!!!

3 0
2 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
Arisa [49]
Its 15 divided by 2.49 which is 6.02, then you have to divide 20 divide by 3.32 which equals 6.02. They are both equal Both a and B are equal

You're Welcome i hope i helped
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help please and thank you
dem82 [27]
So we see that the ratio between the two octagons is 7:1, since 28/4=7 so what we do next is multiply the values of the smaller octagon by 7. But that’s the long way. There’s actually a shortcut by multiplying the perimeter of the smaller octagon, 34, by 7. This in turn equals 238.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A $7000 investment earns $1330 simple interest in two years. What is the annual interest rate? A. 1.90% B. 3.80% C. 9.50% D. 19.
    15·1 answer
  • one way to identlfy congruent triangles is to prove their matching sides have the same measure. triangle CDE has vertices at (1,
    5·1 answer
  • Can some one help me out pls
    11·2 answers
  • Which one of the following statements is incorrect?
    5·1 answer
  • A rectangular tank is 39feet long, 25 feet wide 18 feet high there is 11 feet of water in the tank if a valve is open at the bot
    15·1 answer
  • There are 16 ounces in 1 pound Chanda picked 9 pounds of cherries from her tree this year find the number of ounces of cherries
    15·1 answer
  • What is the answer for A B and X (geometry)
    14·2 answers
  • Draw a line with a slope of -1/2 going through the point (4,5) already graphed for you. At what point does this line cross the y
    15·2 answers
  • GET 5 STARS, THANKS, AND BRAILIEST!!!
    13·1 answer
  • Type the expression that results from the following series of steps
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!