1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AysviL [449]
3 years ago
12

the rental is 50 dollars and $15 per minute. If mia has $155, how many minutes can she rent the game set. Use an equation to fin

d the answer
Mathematics
1 answer:
soldi70 [24.7K]3 years ago
4 0

Answer:

Mia can rent the game set for 7 minutes

Step-by-step explanation:

(50)+(15×7)

You might be interested in
According to the CDC, the rate of Cesarean births in the United States in 2013 was about 33%. Suppose a random sample of 200 bir
sergij07 [2.7K]

Answer:

n = 200

p = 0.33.

Step-by-step explanation:

Binomial probability distribution

The binomial probability is the probability of exactly x successes on n repeated trials, and X can only have two outcomes.

P(X = x) = C_{n,x}.p^{x}.(1-p)^{n-x}

In which C_{n,x} is the number of different combinations of x objects from a set of n elements, given by the following formula.

C_{n,x} = \frac{n!}{x!(n-x)!}

And p is the probability of X happening.

In this problem we have that:

33% of the births are Cesarean, so p = 0.33

Sample of 200 births, which eans that, n = 200

7 0
3 years ago
Mr. Gonzales has only $42.50 to spend at a clothing store. He wants to buy a shirt that costs $29, including tax, and some brace
lisabon 2012 [21]

Answer: The equation is $29 + x*$4.50 = $42.50, and the solution is x = 3

Step-by-step explanation:

The data we have is:

Gonzales has $42.50

He wants to buy:

a shirt that costs $29

some bracelets that cost $4.50 each.

The equation that we need to solve is:

Total cost = money that Gonzales has.

The cost is $29 + x*$4.50

where x is the number of bracelets he can buy.

The equation that we need to solve is:

$29 + x*$4.50 = $42.50

to solve it we must isolate x:

x*$4.50 = $42.50 - $29 = $13.50

x = 13.50/4.50 = 3

So we have that Mr. Gonzales can buy a total of 3 bracelets.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use the table to answer the question.
Akimi4 [234]

Step-by-step explanation:

You can choose one of the prices above to find the proportion.

\frac{2}{4}  =  \frac{2.30}{y}  \\ 2 \times y = 2.30 \times 4 \\ y = 2.30 \times 2 \\ y = 4.60

<h3>#CMIIW</h3>

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Malik earned d dollars raking leaves. His friend, Isaiah, earned
erastova [34]

Answer:

d=3d-5 or the other way around

p.s mark me as brainlist if correct

3 0
3 years ago
Can someone help. Write a word problem about equal groups and act it out to solve
Alona [7]

Answer:

HOPE THAT MAY HELP YOU :)

Step-by-step explanation:

Equal groups are illustrations of using the same variable.

A word problem that uses equal group is:  

Christopher traveled a distance of 5 miles yesterday; he traveled a distance of 4 miles earlier today. Calculate the total distance traveled  

The only condition for equal groups is that:  

The units or variable must be the same  

For instance:

Add 5 miles and 4 miles ----- This represents distance

Remove 2 liters from 7 liters --- This represents volume

Add 5 hours and quarter of an hour -- This represents time

And so on.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Is $31.93 (tip already added) too much to pay for dinner at a restaurant for 1 person?
    11·1 answer
  • Lena currently has a balance of -$10.48 in his checking account. Her bank requires her to maintain a minimum balance of $20. How
    5·1 answer
  • PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!
    10·1 answer
  • PLEASE HELP!!!!
    9·2 answers
  • A person on a moving sidewalk 21 feet in 7 senconds the moving sidewalk has a lenght of 180 feet. How long will it take to move
    15·1 answer
  • 172 + (-167) + (-10) + (-144)
    10·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $2.90 for 3 muffins. What is the price per dozen?
    13·2 answers
  • Please Help !!!!!!!!!!!
    8·2 answers
  • Which values from the given replacement set make up the solution set of the inequality?
    5·1 answer
  • Only a couple more questions!! Help please
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!