1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zina [86]
3 years ago
13

your softball team is ordering equipment from a catalog. Each bat costs $42. The cost of shipping is $12 no matter how much you

order. The total cost is $348. How many bats did your team order?
Mathematics
1 answer:
Nataly [62]3 years ago
7 0
<em>Hi there,</em>

Let the number of bats be x.

42x + 12 = 348
4x = 336                | Take away 12 from both sides
x = 84                    | Divide by 4 on both sides

Answer: The team ordered 84 bats.

<em>Hope this helps,</em>
<em>TF</em>



You might be interested in
If the height of your he sailboat is 3 centimeters, what is the height in meters, of the actual boat
Alex Ar [27]
Is there a ratio? bc that doesnt look like the full question
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the domain as an inequality <br> &amp;<br> Write the range as an inequality
vesna_86 [32]

Answer:

D = x < — 4

R = y < — 3

Step-by-step explanation:

If any questions remains, ask in the comment <3

7 0
2 years ago
A spinner used in a board game is divided into 12 equally sized sectors. Seven of these sectors indicate that the player should
forsale [732]

Answer:

9.3 inches

Step-by-step explanation:

The computation of the radius of the spinner be given below:

Let us assume the same be x

So

We know that

Total area of the sector = one-sixth of the total area of the spinner

Given that

45.1 =  1 ÷ 6 × π × r^2

r^2 = 45.1 × 6 ÷ π

r^2 = 86.1

r = 9.279

= 9.3 inches

3 0
3 years ago
Give the unit rate for the better deal.<br><br> $156<br> 4 g<br> or <br> $280<br> 7 g
Alexus [3.1K]

Answer:

$156 for 4 g

I did not rally understand how you worded your question so sorry if I got it wrong! <3

Step-by-step explanation:

$156 for 4 g =

$156 / 4 = $39 dollars for 1 g

$280 for 7 g =

$280/7 = $40 dollars for 1 g

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the mean of the following number set: 89, 76, 85, 76, 77, 84
klio [65]

Answer:

81.167~

Step-by-step explanation:

You can find the mean (or average) of a set of numbers by adding them together and dividing the sum by the amount of values there are.

In this case, there are 6 values.

The total sum of the six values is 487.

To receive the mean, divide 487 by 6.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 40x/64ydivided by 5x/8y=
    14·1 answer
  • Sam read 3 times as many pages in history textbook on Monday night as he read on Tuesday night altogether he read 56 pages how m
    7·1 answer
  • Find the height of the angle . A. 171.4 B. 83.1 C.46.1 D. 108.6
    8·1 answer
  • Put these distances in order from leased to greatest: 3/6 mile, 1/8 mile, 3/4
    13·1 answer
  • PLEASE HELP WILL MAK BRAINLIEST
    14·2 answers
  • The Booster Club has a goal of raising at least $300. The Club has already raised $175. The Booster Club is
    8·1 answer
  • One third of a number t is equal to 7
    12·2 answers
  • Help pls. It would also be great if you show your work
    5·1 answer
  • What expression is equivalent to 32
    13·2 answers
  • The Bureau of Alcohol, Tobacco, and Firearms (BATF) has been concerned about lead levels in California wines. In a previous test
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!