1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lena [83]
3 years ago
14

The product of 43 × 6 can be broken down into expanded form.

Mathematics
2 answers:
Airida [17]3 years ago
5 0

Answer:

A. 3 * 6

Step-by-step explanation:

43 * 6 = (40 + 3) * 6 = 40 * 6 + 3 * 6

Novosadov [1.4K]3 years ago
4 0
\huge\bf\red {\mid {\overline {\underline {Hola User }}}\mid}

\huge\bf\red {\mid {\overline {\underline {Here is your Answer }}}\mid}

⭐Applying the distributive preperty we get as ....

↪(a+b) * c = (ac) + (ab)

↪thus here

↪43 * 6 = (40+3)*6 = (40*6)+(3*6)

↪thus the answer is A.) 3 × 6...
You might be interested in
A student packages snack mix at a health food store. She uses 1/3 of her supply of sunflower seeds to make a salted snack mix an
LUCKY_DIMON [66]
10 / (1/3); she has 30 pounds of seeds in her supply.
6 0
3 years ago
Can someone show me at least trial one
GenaCL600 [577]
Pick a number: 5
Add 7: 5+7=12
Triple the result: 12*12*12=1728
Add 9= 1728+9=1737
Divide by 3 = 1737/3=579
Subtract original number = 579-5=574

Now pick a different number a do the same process

Hope that helps
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of these is a part of the prime factorization of 630? a. 3^3 b.5^2x7 c. 3^3x7 d.5^2
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
It takes a turtle 3 1/4 hours to walk 1 1/2 miles. How many hours does it take to walk one mile?
steposvetlana [31]
195min/1.5 miles so 130 min / 1 mile or 2h 10min (2 1/6h)
3 0
3 years ago
X= {p, q, r, s, t}, Y= {1, 2, 3}. How many one-to-one function are there from Y to X.
Cerrena [4.2K]

Answer:

brainly looooooooooooooool

8 0
2 years ago
Other questions:
  • (a) Suppose one house from the city will be selected at random. Use the histogram to estimate the probability that the selected
    11·1 answer
  • PLEASE HELP! WILL REWARD BRAINLIEST TO BEST ANSWER WRITE DOWN INFORMATION. Create all four digit numbers that are divisible by 8
    10·1 answer
  • Dory bought a sandwich for $6.75 a bag of dried fruit for $1.45 and a bottle of water for $1.75. She paid the cashier with the $
    5·1 answer
  • A box of cereal states that there are 84 cal in a 3/4 cup serving what is the unit rate for calories per cup how many calories a
    6·1 answer
  • What is 2+2. <br><br><br> 15 points<br><br><br> Get it right
    10·2 answers
  • PLEASE HELP PLEASE IM SO CONFUSED
    5·1 answer
  • Are these triangles similar?
    10·2 answers
  • SOMEONE PLEASE HELP MEEEEE3​
    13·1 answer
  • It angle relationship and show work??
    6·1 answer
  • What does 5.46 x 12.9 equal?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!