1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pychu [463]
3 years ago
6

Theos mom bought an eight pack of juice boxes at the store for $4. Find the unit rate for the juice boxes.PLZ HELP ME

Mathematics
1 answer:
Otrada [13]3 years ago
3 0
I believe that you need to divide 4 by 8 to get $0.50 per juice box.
You might be interested in
Jane is planting a mixture of flowers. For every ounce of Marigold seeds she uses 2/5 of an ounce of lupine seeds how many ounce
dusya [7]

Answer:

\frac{5}{2} ounces of marigold seeds.

Step-by-step explanation:

We have been given that Jane uses 2/5 of an ounce of lupine seeds for every ounce of Marigold seeds. We are asked to find the ounces of Marigold seeds, which Jane will use, if she used one ounce of lupine seeds.  

We will use proportions to solve our given problem.  

\frac{\text{Marigold seeds}}{\text{Lupine seeds}}=\frac{1}{\frac{2}{5}}

Let us simplify our proportion as shown below:

\frac{\text{Marigold seeds}}{\text{Lupine seeds}}=\frac{1\cdot 5}{2}

\frac{\text{Marigold seeds}}{\text{Lupine seeds}}=\frac{5}{2}

Since Jane used 1 pounce of lupine seeds, so we will substitute this value in our proportion as:

\frac{\text{Marigold seeds}}{1}=\frac{5}{2}

\text{Marigold seeds}}=\frac{5}{2}

Therefore, Jane will use \frac{5}{2} ounces of marigold seeds, if she used one ounce of lupine seeds.

6 0
3 years ago
A person invests 3000 dollars in a bank. The bank pays 4% interest compounded quarterly. To the nearest tenth of a year, how lon
joja [24]
jswkwbekegeo do six
3 0
3 years ago
Zara is shopping at a furniture store with a budget of $1,500
Burka [1]

The Estimated total cost was $1564. Zara do not have eough money to buy the sofa and coffee table.

<h3>What is an equation?</h3>

An equation is an expression that shows the relationship between two or more numbers and variables.

She wants to buy a sofa for $924 and a coffee table for $640, hence:

Estimated total cost = 924 + 640 = $1564

The Estimated total cost was $1564. Zara do not have eough money to buy the sofa and coffee table.

Find out more on equation at: brainly.com/question/1214333

3 0
2 years ago
9(x+3)=7x-2x+4 solve forx
Paladinen [302]
9x+12=5x+4
9x-5x=12-4
4x=8
x=8/4
x=2
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Cobalt-60 is used in the treatment of cancer. A sample contains 8 grams of Co-60 where k = 0.1308
masha68 [24]
You need to post more information.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which statement describes the graph?
    7·1 answer
  • What is the tangent ratio for
    7·1 answer
  • The equation for mixture in a box of green (g) and yellow cubes is m = 4g + 5. If the mixture totals 29, what is the number of y
    6·1 answer
  • What is the area of the prism
    14·2 answers
  • What is the circumference of a circle with a radius of 7 feet?<br><br> 42<br> 3.5<br> 28<br> 14
    11·1 answer
  • Can 0.1/100 be simplified?
    5·2 answers
  • Andrea tiene 40 dulces y los reparte entre sus seis amigos Cuántos dulces Le tocará a cada uno​
    5·2 answers
  • The diagram below.....​
    10·1 answer
  • Triangle PQR has coon instes (2.4), 0(-2,4), R(0,-6). Write the coordinates of the vertices of the image of a triangle afte aans
    8·2 answers
  • 600 is invested for 3years at a 9% how much simple interest will be earned​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!