1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denis-greek [22]
3 years ago
7

Solve x^2-y^2+x+1+2yx+y=0

Mathematics
1 answer:
Harlamova29_29 [7]3 years ago
4 0
Combine like terms and use inverse operations
You might be interested in
Find the unit rates: 8 ounces for $0.89? 32 ounces for $2.39?
Lilit [14]

Answer:

.89/8=.11

2.39/32=.07

Step-by-step explanation:

.89/8=.11

2.39/32=.07

6 0
3 years ago
A line with a slope -2 passes through the point (-1,4). Which equation represents this line in point-slope form?
sesenic [268]

9514 1404 393

Answer:

  y-4 = -2(x+1)

Step-by-step explanation:

The point-slope equation of a line is ...

  y -k = m(x -h) . . . . . line with slope m through point (h, k)

You have m = -2 and (h, k) = (-1, 4). Putting these numbers into the above form gives ...

  y -4 = -2(x +1)

7 0
3 years ago
A collector's model race car is scaled so that 1 inch on the model equals 6 1/4 feet on the actual car. If the model is 2/3 inch
Alchen [17]
The hight of the real car is 4 1/6 ft.
7 0
4 years ago
The stock of Company A gained 4.25% today to $16.68. What was the opening price of the stock in the beginning of the day?
Alina [70]
1.3 million stocks was there in beginning of the day
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a figure is cube, then it has eight vertices
lesya692 [45]
Yes a cube has eight vertices
4 0
4 years ago
Other questions:
  • The sum of two numbers is 3. Their difference is -5. What are the two numbers?
    10·1 answer
  • Georgia needs to buy flea treatment for her dog. Pet Store 1 is offering the flea treatment for 40 percent off plus an additiona
    12·2 answers
  • Factor the expression using the GCF <br> 2+8
    7·2 answers
  • In winter, the price of apples suddenly went up by $0.75 per pound. Sam bought 3 pounds of apples at the new price for a total o
    9·1 answer
  • The following graph shows a proportional relationship.
    5·1 answer
  • If you have the question 2.545 And you have to multiply it do you go to the right or the left​
    8·1 answer
  • A homeowner wishes to put a fence around a space in her yard to create a dog pen. The space that she wants to fence in is shown
    14·1 answer
  • True or false<br><br> 1. the 5^n , n is known as exponent?​
    12·1 answer
  • (9-3)+18÷8 <br>show your work ​
    15·2 answers
  • PLEASE HELP!! emir learns to perform 2 vocal pieces during each week of lessons. how many weeks of lessons will emir need before
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!