1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
netineya [11]
3 years ago
6

Is 7 a solution of the equation 4x = 54? Explain.

Mathematics
1 answer:
vladimir1956 [14]3 years ago
6 0

Answer: No

Step-by-step explanation:Divide 4 from both sides to find that x actually equals 13.5

You might be interested in
Ху<br> 4 32<br> 5 40<br> 756<br> 972<br> ОА. В<br> ОВ. 4<br> Ос. 32<br> OD. 8
dsp73

Answer:

8

Step-by-step explanation:

mark me as brainliest ppls :)

5 0
3 years ago
A 16 ounce bag of cereal cost $2.88 what is the cost per ounce
BabaBlast [244]

Answer: 0.18 (18 cents) per ounce

Step-by-step explanation:

2.88/16 = 0.18

5 0
2 years ago
7(8i+9) (Show work please)
ivanzaharov [21]
Using the distributive property, you’ll get the equation 56i+63.


You’ll distribute (multiply) 7 to 8i, and 7 to 9
3 0
2 years ago
A.Find the measures of the remaining angles of parallelogram KLMN. Justify each of the measures with a theorem.
Inga [223]

a.

<K = <M = 50 ...Opposite angels are congruent

<K + <L  = 180...Consecutive angles are supplementary

 50 + <L  = 180 so <L = 180 - 50 = 130

<L = <N = 130...Opposite angels are congruent

50 + <N  = 180 so <N = 180 - 50 = 130

b.

MN = LK = 7...Opposite sides are congruent

KN = LM = 10...Opposite sides are congruent

4 0
3 years ago
Jenny rides her bike one mile to school every day. She always stops at Claire’s house on her way. Claire lives ¼ of a mile from
Snezhnost [94]

Answer:

to get our answer, we multiply the two fractions together. 6/8× 3/5= 3/5 or 0.6

hope this helps! mark me brailyest please :D

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Need help ASAP
    15·1 answer
  • What are the steps and answer to <br> 1/3k+80=1/2k+120
    12·1 answer
  • Hlp if u know the answer
    14·2 answers
  • The product of 7/16, 4/3, and 1/2 is A. 2 13/48. B. 21/32. C. 7/24. D. 7/12.
    10·2 answers
  • What would the answer be
    7·1 answer
  • Determine from the balanced chemical reaction if<br> the derived mole ratio is correct or incorrect.
    9·1 answer
  • Addition problems put the number by which one you answer please
    6·1 answer
  • Can you guys help me fill the right angle measures
    12·2 answers
  • Find the area of the figure below.
    9·1 answer
  • The area of a rectangle is 2x (length + breadth) true or false
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!