1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Verdich [7]
3 years ago
7

Please please please help me with this answer

Mathematics
1 answer:
Rasek [7]3 years ago
3 0

x = number of packages he bought

y = number of popsicles in each package

Here are the two equations:

xy = 54

x = 3 + y

Using the substitution method, you can solve them to find x and y.

(3 + y)y = 54,

3y + y^2 = 54

y^2 + 3y - 54 = 0

Solve the quadriatic equation:

(y +9)(y - 6) = 0

y = -9, 6.

Plug y into: xy = 54

x(-9) = 54, x = -6.

x(6) = 54, x = 9.

So he bought 9 packages of popsicles, bc you can't bye -6 packages.

You might be interested in
In the past month, Kaitlin rented 1 video game and 4 DVDs. The rental price for the video game was $2.40 The rental price for ea
vichka [17]

Answer:

$2.40 for the video game and $14.8 for the DVDs

Step-by-step explanation:

1 video game = $2.40

4 DVDs = $14.8

$3.70 x 4 = $14.8

6 0
3 years ago
What is the perimeter of a lawn that is 25 feet long and 20 feet wide?
drek231 [11]

Answer:

a. 90 ft

Step-by-step explanation:

20+20+25+25

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Antwan Campbell earns $494 per week. He is married and claims 1 child as a dependent. The state tax rate is 2.25% of taxable inc
DENIUS [597]

Answer:

$12.35

Step-by-step explanation:

Amount earned by Campbell per week = $494

Tax rate = 2.25 %

Amount withheld = 2.25% of his earning;

Amount withheld = 2.25 % of 494

Amount withheld = 0.025 * 494

Amount withheld  = $12.35

Hence the amount withheld from his weekly pay for state income tax is $12.35

7 0
3 years ago
The Bengals football team scored 2 touchdowns for 6 points each, one extra point, and 3 field goals for 3 points each. The Raven
Yanka [14]

bangles scored 22 pts but don't know how much the ravens scored


4 0
3 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Please answer ASAP
algol13

Answer:

Choice A

Step-by-step explanation:

Choice A: $1.49/6 oz = $0.248/oz

Choice B: $3.59/13 oz = $0.276/oz

Therefore, Choice A is the lower price per ounce.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • "The grid shows Figure Q and its image Figure Q’ after a transformation. Which transformation was applied on Figure Q?
    14·1 answer
  • Find the complement of the angle shown
    6·1 answer
  • Helaine graphed the equation 12x - 4y = 3. What was the slope of Helaine's line?
    10·2 answers
  • Helen filled a one-gallon jug with water. Then she poured three 12-ounce glasses of water from the jug. How much water remained
    8·1 answer
  • At the grocery store checkout, you watch the register as it rings up your purchases and coupons. The prices are as follows: $2.9
    6·2 answers
  • The number 14,688 rounded to the nearest ten is 14,680
    11·2 answers
  • Mr. Brettler is hanging up a 5-foot tall rectangular welcome sign in the gym. He has drawn a sketch on a coordinate grid.
    8·1 answer
  • Which is one is correct?
    12·2 answers
  • Hi. me again. :D <br> yee i need help TvT
    9·2 answers
  • Who ever gets it I will give Brainly and 20 points
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!