Answer:
or 
Step-by-step explanation:
The volume of a cylinder can be found with the following formula:

Where "r" is the radius and "h" is the height of the cylinder.
In this case, let be:
-
the volume of one of this cylinders and
the volume of the other one.
-
the radius of the first one and
the radius of the other cylinder.
-
the height of one of them and
the height of the other cylinder.
Then:

Therefore, you know this:

Simplifying, you get:

Now, knowing the ratios given in the exercise, you can substitute them into the equation:

Evaluating, you get:

Answer:
$0.35 per cup
Step-by-step explanation:
<u>Step 1: Find the unit price per quart</u>
5.60 / 4
<em>$1.40 per quart</em>
<em />
Step 2: Find the unit price per cup
1 quart = 4 cups
1.40 quarts / 4 cups
<em>$0.35 per cup</em>
<em />
Answer: $0.35 per cup
It is 80. Opposite angles in a parallelogram are equal.
Answer:
A. 8 units
Step-by-step explanation: