1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ierofanga [76]
3 years ago
7

Is my answer correct? 2 1/4 + 1/4 = 2 1/2

Mathematics
1 answer:
Sholpan [36]3 years ago
8 0
Perfectly correct. Two quarters do make a half :)
You might be interested in
P → q is false and p is true.
arlik [135]

Answer:

False??????..........

5 0
3 years ago
Uagsusvs CBA CBA read
SOVA2 [1]
Im not sure but CBA i think it has to do with some bank
4 0
3 years ago
A=867.456 b=9846.5579<br><br>axb
MAXImum [283]
Answer is
0.85414557297024 \times  {10}^{7}
..
7 0
3 years ago
Julissas dog weighed 5 times as much as Briann's dog. together the dog weighs 60 lb how much does Julissa dog weigh
Hunter-Best [27]
Julia's dog needs to stop eating so much and weighs 300lbs
7 0
3 years ago
A square photograph has a perimeter of 20 inches. What is the area of the photograph?
Inga [223]
Since it is in fact a square photograph, you divide the perimeter by four. Each side would then be 5 inches, and multiplying two of these sides, 5*5, would give you the area of 25 inches
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In one school, 5/6 of the sixth-graders take a foreign. Of these students take, 2/5 take French.
    6·1 answer
  • Consider the functions f(x) = x^2 -1 and g(x) = 3x+1. Find the value of f(4) and g(4)
    13·1 answer
  • How the heck do you solve these type of problems?
    15·1 answer
  • Looking for the answer and explanation for this equation 7xy=? x=1 y=3
    10·2 answers
  • Consider the compound inequality x greater than 4 or x less than a. If a=4 what would the solution be?
    6·1 answer
  • Slow response times by paramedics, firefighters, and policemen can have serious consequences for accident victims. In the case o
    15·1 answer
  • 6log6(36)<br> simplify with logarithmic properties
    15·1 answer
  • Sara bought a 25-ounce jar of strawberry jam for $4.50. What is the unit price?
    7·1 answer
  • Y=-3x+12 Y=-3
    8·1 answer
  • Which table represents a linear function?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!