1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zhenek [66]
3 years ago
14

You want to paint a piece of pottery at an art studio. The total cost is the cost of the piece plus an hourly studio fee. There

are two studios to choose from. For studio a: The vase is $10 and the studio fee is $8 per hour. For studio b: The vase is $16 and the studio fee is $6 per hour. After how many hours of painting are the total costs the same at both studios?
Mathematics
1 answer:
Nataly_w [17]3 years ago
5 0
Answer:
3 hours

Explanation:
1) Set an expression for each of the studios we can set out variable as h for hours because that is the unknown value.

Studio A: 10+8h
Studio B: 16+6h

To find out how many hours would pass for their costs to equal each other, we have to make them literally equal each other.

10+8h=16+6h

Now that we have an equation, we can start solving.

10+8h=16+6h
Combine like terms
10-16=6h-8h
-6=-2h
2h=6
Divide both sides by 2 to isolate h
2h/2=6/2
h=3

I hope this helped! If it did, a brainliest would be much appreciated :)
You might be interested in
What is this answer?
Bumek [7]

Answer:

multiply

Step-by-step explanation:

just multiply all of them and then u will get your answer I hope this helped ❤

4 0
2 years ago
Martin is making squares by arranging 26 sticks. how many squares can he make? Write and solve the number fact you used to find
Alexxx [7]
He could make 6 squares, because each square has 4 sides. And 24 divided by 4 is 6. The number fact that i used is 24 divided by 4
6 0
3 years ago
How do you solve the compound inequality?
NikAS [45]

Step-by-step explanation:

To solve a compound inequality, first separate it into two inequalities. Determine whether the answer should be a union of sets ("or") or an intersection of sets ("and"). Then, solve both inequalities and graph.

Hopes this helps.

6 0
3 years ago
An initial amount of 180 grows at a rate of 22% every month. Write an exponential equation for the amount y after x months
il63 [147K]

Answer:

An initial amount of 180 grows at a rate of 22% every month.

=> The equation for the amount y after x months:

y = 180 x (1 + 22/100)^x

 

Hope this helps!

:)

6 0
3 years ago
Steve made a rectangle coffee table with side length 3/4 m and 1/2 m. What is the area of the coffee table?
horrorfan [7]
3/8 meters squared because 3/4x1/2 = 3/8m
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Emilio used addition of two rational numbers to solve a problem. Jim use subtraction to solve the problem. Is it possible that t
    13·1 answer
  • About 2% of the population has a particular genetic mutation. 1000 people are randomly selected. Find the mean for the number of
    6·1 answer
  • Estimate the quotient of 239.63 ÷ 7.51.
    15·1 answer
  • How was your day?<br><br> i hope it was good &lt;3
    13·1 answer
  • A pile of newspapers in Ms.
    6·1 answer
  • Elizabeth went to the candy store and wanted to use the dimensional analysis she had learned in class that day. She only had a c
    15·1 answer
  • Can you please help me out real quick(free brainlist/5 star/thanks
    12·1 answer
  • Which is the better value? 12 bottles of juice for $15.00, or 18 bottles of juice for $23.04?
    6·2 answers
  • Can anyone know the answer please
    11·1 answer
  • Question 15 of 20
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!