1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
adoni [48]
3 years ago
6

Which is the better value? 12 bottles of juice for $15.00, or 18 bottles of juice for $23.04?

Mathematics
2 answers:
denpristay [2]3 years ago
5 0

Answer: it’s 1.25 for the first and 1.28 for the second so the first of 12 bottles 15$ Is the better value

Step-by-step explanation:

ozzi3 years ago
3 0
Second option sound way better!
You might be interested in
Why must one leg of a triangle that the Pythagorean triple represents need an even-numbered length?
pashok25 [27]

Most of the square numbers are even.so if we need to find root over we need an even number to convert it to perfect square.

See the example below

  • P=3
  • B=4
  • H=5

\\ \ast\bull\rm\longmapsto H^2=P^2+B^2

\\ \ast\bull\rm\longmapsto H^2=3^2+4^2

\\ \ast\bull\rm\longmapsto H^2=9+16

\\ \ast\bull\rm\longmapsto H^2=25

\\ \ast\bull\rm\longmapsto H=\sqrt{25}

\\ \ast\bull\rm\longmapsto H=5

Some other triplets are

  • (6,8,10)
  • (5,12,13)
  • (8,15,17)
6 0
2 years ago
How to calculate the percentage of the third year .i want extra detailed steps
nirvana33 [79]
Nobody wants to do these because, I don't know why.
8 0
2 years ago
I NEED HELP ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Artist 52 [7]
Hayden Grace and Gaytar went to the store. They did not go anymore.
8 0
3 years ago
If f(x) = 2(3^x) + 1, what is the value of f(2)?<br> (1) 13<br> (3) 37<br> (2) 19<br> (4) 54
DanielleElmas [232]
54 that’s the answer
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A gallon of milk cost 1.99. A half-gallon cost 3.89. Is this proportional or nonproportional?
luda_lava [24]

Answer:

Non Proportional

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A community is building a square park with sides that measure 145 meters. To separate the picnic area from the play area, the pa
    12·2 answers
  • 9x2 − 16x + 60 = 0
    10·1 answer
  • you are saving $30 each month. you have a goal to accumulate $700 in savings. how long will it take you?
    13·2 answers
  • 0.002 is 1/10 (fraction) of......
    6·2 answers
  • What is the length of side PQ?
    8·1 answer
  • Which inequality represents this graph?
    12·2 answers
  • Please help with this question!! I need serious help!!
    7·1 answer
  • PLS HELP ME WITH THE BLUE DOT THING
    15·1 answer
  • Find the missing side or angle
    15·2 answers
  • Based on the figure, which statement provides enough information to conclude that line ris
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!