1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
EastWind [94]
3 years ago
6

Kendra is choosing bouquets of flowers for table centerpieces.

Mathematics
2 answers:
Leya [2.2K]3 years ago
5 0

Answer:

Sample Response: To find the unit cost for her choice, divide $120 by 40 to get $3.00 per bouquet. This unit cost is more than the other deal.

Step-by-step explanation:

it was on edg and it told me that it was the right ↑↑

                                                         hope it helps :b

Fudgin [204]3 years ago
3 0

Answer:

She messed up because if a bouquet costs $2.50 then 2.50 times 40 is $100 so she could have saved 20 more dollars

You might be interested in
Share £90 in the ratio 1:5<br> HELP ME PLEASE
ZanzabumX [31]

Answer:

the answer is 15:75

Step-by-step explanation:

(1+5)=6

£90/6=15

So, (1×15):(5×15)

=15:75

7 0
3 years ago
See image attached for the question.<br><br> HELP ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Greeley [361]

Answer:

B, C

Step-by-step explanation:

that's the answerrr

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
MATH HELP PLEASE !50 POINTS!
docker41 [41]

Answer: 108

Step-by-step explanation: You take the x and the 2/3x and combine them to get 1 2/3x, so 1 2/3x=180. 180 divided by 5 is 36, and 36 times three is 108

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP AND FAST!!!
lesya692 [45]
The answer is the top one.
8 0
3 years ago
Y = 4x - 3<br> What the answer
serg [7]

Answer:

what's the question, what is it asking for??

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A rectangular picture frame measures 4.0 inches by 5.5 inches. To cover the picture inside the frame with glass costs $0.99 per
    7·2 answers
  • Help plz and teach me how to answer
    15·2 answers
  • SE
    6·2 answers
  • A robot can complete 8 tasks in ⅚ hour. Each task takes the same amount of time. How long does it take the robot to complete one
    15·2 answers
  • Hernan cuts a board that is 7/10 of a meter long After the cut the board is 3/10 of a meter long how long is the piece that he c
    6·2 answers
  • EASY POINTS<br> PLEASE ANSWER<br> :)<br><br> LOTS OF POINTS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    7·1 answer
  • 6x+5-4y-2x+y= <br><br> PLEASE HELP ME I NEED IT ASAPPPPPPPP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    5·2 answers
  • What is the vertex form of the quadratic function that has a vertex at (5, 4)
    6·1 answer
  • What is the perimeter of triangle ABC with coordinates of A(3,4), B(3,11), C(27,4)
    15·1 answer
  • Which is the graph of f(x)=3√x
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!