1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dvinal [7]
3 years ago
8

A 6-pound bag of birdseeds cost $4.92. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
Sergeu [11.5K]3 years ago
7 0
I think you would have to multiply $4.92 and 6... if so the answer would be $29.52 for the unit price.
You might be interested in
Can someone help I cant understand a method for this pls ASAP
kvv77 [185]

Answer:

105 hours

Step-by-step explanation:

→ Find how many days in a week

7

→ Multiply this by his gaming time

7 × 15 = 105

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Multiply (3)(−4)(2). (5 points) Group of answer choices −48 −24 24 48
vladimir2022 [97]

Answer:

-24

Step-by-step explanation:

3 * -4 =.-12

-12 * 2 = -24

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the third angle in a triangle with two angles of 60* and 45*
REY [17]

The answer is 75° because all three angles of a triangle must add to 180°

6 0
3 years ago
Dan earns £224 over the course of a five-day week. How much is that per day?
alina1380 [7]

224/5= 44.8

He enrns 44.8 per day

4 0
3 years ago
Hey, what is 2000x5?
Gnoma [55]

Answer:

Step-by-step explanation:

2000x5=10,000

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the volume of the sphere with a diameter of 22 and round to the nearest 10
    12·1 answer
  • A right triangle's hypotenuse is 20cm long. What is the length of the side opposite a 60 degree angle? Give your answer to the n
    5·1 answer
  • Helppp what is the correct answer and why?
    13·1 answer
  • What is the completely factored form of p^4 – 16?
    14·2 answers
  • Simplest form -4j-1-4j+6
    14·1 answer
  • Scientist Asterix uses 19 base number system. Which
    9·2 answers
  • How many x-intercepts does this function have? The two next to the 5 is for squaring. r(x)=(x−5)2−1
    10·1 answer
  • HELPPP!!!!! Matthew decides to buy expensive designer jeans. Less expensive jeans are available,
    6·1 answer
  • Eric is told by his doctor that he needs to lose 15 pounds. If Eric now weights 285 pounds,then by what percentage should Eric w
    9·1 answer
  • Leah gets paid $795 biweekly. What is the recommended monthly rent that she can afford?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!