1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ede4ka [16]
3 years ago
15

How many solutions will there be to the equation 16x^2=100

Mathematics
1 answer:
PilotLPTM [1.2K]3 years ago
4 0
X=5/2, 5/2
Total of 2 possible answers
Can I get Brainliest?
You might be interested in
Which is the graph y = (x + 2) squared minus 3 ?
algol13

Answer:

I believe it's B

Step-by-step explanation:

On a coordinate plane, a parabola opens up and goes through (negative 3.75, 0), has a vertex at (negative 2, negative 3), and goes through (0, 1).

3 0
2 years ago
If 12 oranges cost $4.20, what is the unit price?
Tcecarenko [31]

Answer:

50.4

Step-by-step explanation:

4.20x12

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
a bank tellers hourly wage will increase from $24 to $27.60. what percent increase does this represent?a stereo is marked down $
Aleks04 [339]

Answer:

i know

Step-by-step explanation:

but I don't have pen

8 0
3 years ago
In rectangle KLMN, KM = 9x+26 and LN = 84.5. Find the value of x.
Alex777 [14]

Answer:

x = 6.5

Step-by-step explanation:

square is rectangle

9x+26 = 84.5

84.5 - 26 = 58.5

9x = 58.5

x = 58.5 divided by 9

x = 6.5

4 0
2 years ago
Identify the property shown. −1.4+(−2.6+3.8)=(−1.4+(−2.6))+3.8
Dimas [21]
<span>This property is called associativity. It shows that it doesn't matter whether you perform the sum on the first two numbers and then the third, or on the second two and then the first, because you will get the same answer either way. That is because addition is associative.</span>
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Is -253 in water deeper than -280 in water
    8·1 answer
  • Jamir spent $15 on Halloween candy. If each bag of candy costs $2.50, how many bags of candy did he buy?
    15·1 answer
  • If you were given the equation f ( x ) = 3x⁵+6x, what behavior would the ends of the graph have?
    13·1 answer
  • Quick Fix Inc. repairs bikes. The company’s revenue is modeled by the function R(h)=220h−160 for every h hours spent repairing b
    14·1 answer
  • Richard has four times as many marbles as john. if Richard have 18 to John they would have the same number. how many marbles has
    10·1 answer
  • Use the Commutative Property to write an expression equivalent to –5d + 12.
    7·2 answers
  • Which complex number will be plotted below the real axis and to the right of the imaginary axis?
    5·1 answer
  • Nan Compos-Mentis, a technical consultant, claims that she can increase average hourly productivity for the fabricators at Stryk
    10·1 answer
  • The volume of a _________ is equal to ___ the volume of a cylinder that has the same base and height. The formula for the volume
    15·1 answer
  • Deepak wrote out the steps to his solution of the equation StartFraction 5 Over 2 minus 3 x minus 5 plus 4 x equals negative Sta
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!