1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ilia_Sergeevich [38]
2 years ago
5

Can you help me with my algebra

Mathematics
1 answer:
Over [174]2 years ago
7 0
Sure. Can u show the question or somthing and I got u fam
You might be interested in
I NEED HELP.. :(<br><br> Someone please help me with this edge unity question
nasty-shy [4]

Answer:

I think its a,c,d,f, and g

7 0
2 years ago
Write as a decimal.<br> Ten and eighty-nine<br> hundredths
balu736 [363]

Answer:

10.89 is the answers

Step-by-step explanation:

hope this helps

4 0
3 years ago
Cheri paid $6.50 for the bunch of grapes with the weight of 2.5 pounds. What is the price per pound?
kotegsom [21]
It would be $2.6 (or $2.60) per pound.
3 0
3 years ago
HURRY AND AWNSER SISSYS
Llana [10]

Answer:

Neither

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ted is making trail mix for a party. He mixes 1 1/2 cups of nuts, 1/4 cup of raisins, and 1/4 cup of pretzels. How many cups of
cupoosta [38]

Answer:

Ted will need 3\frac{3}{4} cups of pretzels to make 15 cups of trail mix.

Step-by-step explanation:

Ted is making trail mix for a party. He mixes 1 1/2 cups of nuts, 1/4 cup of raisins, and 1/4 cup of pretzels.

So, 1/4 cup of pretzels to make 1 trail mix

       x cups of pretzels to make 15 trail mix

Using the ratio and proportional

∴ x = (1/4) * 15 = 3.75 = 3\frac{3}{4} cups.

<u>Ted will need </u>3\frac{3}{4}<u> cups of pretzels to make 15 cups of trail mix.</u>

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Square root of 40<br><br>40<br>1, 40<br>2, 20<br>4, 10<br>5, 8
    6·1 answer
  • Find the absolute maximum value for the function f(x) = x2 – 3, on the interval [–4, 0) U (0, 3].
    5·1 answer
  • Tim ate 1/6 of the brownies and Abigail ate 1/8. How many all together?
    10·2 answers
  • Word Problem: Kiara must sell 40 magazines to raise money for the art club. She sold 2/5 of the magazines to her relatives and 1
    9·1 answer
  • Anyone know this? I need some help!
    5·1 answer
  • How do you write 5,621 divided by 23 word problem
    13·2 answers
  • -8c - 6 less than or equal to 10
    13·1 answer
  • One number is nine more than another number. If the sum of the number is 65, find both numbers
    9·2 answers
  • Is -17 &gt; or &lt; or = to -89
    10·2 answers
  • In questions 6 – 9, state the solutions for the quadratic equation depicted in the graph.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!