1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marizza181 [45]
3 years ago
9

Three notebooks at school supply store cost $4.76. What is the unit rate?

Mathematics
1 answer:
zalisa [80]3 years ago
3 0
About $1.59 per note book. (Real rate is <span>1.58666666667)</span>
You might be interested in
HELP ME DUE IN 2 HRS!
almond37 [142]

Answer:

190.67 ft/sec

Step-by-step explanation:

130 mi/hr x 5280 ft/mi x 1/60 hr/min x 1/60 min/sec = 190.67 ft/sec

It makes more sense if you write these as fractions and cancel units.

5 0
2 years ago
William's typical running speed is 6 mi/h. The difference between his fastest speed and his typical speed is 1.5 min. The equati
Over [174]

Answer:

D) 7.5 mi/h. hcbhcvu yc yv. y yv yh

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
To whom are you more likely to give a tip of $2?
Lisa [10]
Valet is the answer...
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the slope (2,10) (5,9)
Sergeeva-Olga [200]

Answer:

slope=(9-10)/(5-2)=-1/3

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The owner of a home cleaning company provides her customers with?
BartSMP [9]

Answer:

Step-by-step explanation:

services

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Samantha sends her son, Barry, to a preschool center on certain days. The cost of preschool is $45 per day along with a fixed mo
    14·1 answer
  • Write a numerical expression to match the word expression. four less than one-fourth of the product of ten thirds and six ✓ ✗ (
    11·1 answer
  • If 8(2r-3)-r=3(3r+2) what does r equal
    5·2 answers
  • How do you use a calculator
    11·1 answer
  • Find the measure of the third angle of a triangle given the measures of two angles.<br> 34 and 88
    15·1 answer
  • What is the answer to 12=4-4x
    7·2 answers
  • PLEASE HELP ME ASAP ITS DUE TODAY!!!!!! WILL GIVE BRAINLIEST TO ANSWER JUST PLEASE HELP ME!
    10·1 answer
  • THIS IS URGENT I think it’s easy I’m just bad at math but I’m realllly struggling
    12·1 answer
  • Solve for x: 1 over 3 (2x − 8) = 4. (1 point)
    5·1 answer
  • A circle inside of a square. The square has side lengths of 5 meters.
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!