Cost of 32 ounces yoghurt = $1.62
Cost of 1 ounce = $1.62/32 = $0.05 (approx)
Answer:
r(A + B) = rA + rB,. (4). (r + s)A = rA + sA,. (5) r(sA)=(rs)A;. (6). A(BC)=(AB)C,.
Answer:
The answer is A, ab<cd.
Step-by-step explanation:
If a, b, c, d are positive, and if a b < c d , then Ab>cd is always true
Area filled by nature books = 1/6 of 9 feet = 1/6 x 9 = 3/2 feet.
Number of nature books = 3/2 / 3/5 = 2.5 ≈ 3 books.
Answer:
96
Step-by-step explanation:
Total goals scored by peter in second season = 15
In first season he was said to have scored 6 fewer goals. 15-6 = 9
The team as a whole scored 4times as much as peter did.
Let's call the total number of goals peter scored , T
So t = 15 + 9 = 24
4 times as much as peter = 4 x T
= 4x24
= 96 goals in both seasons were scored by the team.