1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katovenus [111]
3 years ago
8

Mike's soccer team went out for pizza after the game. Each pizza cost $12.99, and the team bought 5 pizzas.

Mathematics
1 answer:
cupoosta [38]3 years ago
8 0
Hello there! So, Mike's soccer team bought 5 pizzas and it costs $12.99 per pizza. To find the total cost of their purchase, all you have to do is multiply the cost of pizza by the amount bought. 12.99 * 5 is 64.95. There. The team spent $64.95 total on pizza. The answer is A: $64.95.
You might be interested in
HELP PLEASE!!!!!! HELP
Whitepunk [10]

240 mg daily


This can be shown if you do 3 milligrams per kilogram the person weighs.

So if the person weighs 80 kilograms, you do 80*3 to get 240 milligrams.

7 0
3 years ago
Select the correct answer from each drop-down menu.
kvasek [131]

Answer:


1. The total number of students in the 25-34 age group

2. 2124/19558*100= 10.9 %

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pete walks 6 miles during each trip to school. How many trips does he need to make in order to make in a total of 48 miles?​
Diano4ka-milaya [45]

Answer:

8 trips

Step-by-step explanation:

ALl you have to do is divide 48 by 6, which will give you 8, and there's your answer!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tyler went to the super market to buy food for a pantry. He has $36, and can carry up to 20pounds of food in his backpack. One p
AleksAgata [21]

This question is incomplete

Complete Question

Tyler went to the supermarket to buy food for a food pantry. He has $36, and can carry up to 20 pounds of food in his backpack. Pasta costs $1 for a 1-pound package. Pasta sauce costs $3 for a 1.5 pound jar. Let x = the number of packages of pasta and y = the number of jars of pasta sauce. One package of pasta is the right amount to go with one jar of pasta sauce. What is the best numbers of packages of pasta and jars of pasta sauce to buy for the food pantry? Explain your reasoning.

Answer:

Eight is the best numbers of packages of pasta and jars of pasta sauce to buy for the food pantry.

Step-by-step explanation:

Let

x = the number of packages of pasta

y = the number of jars of pasta sauce.

He has $36, and can carry up to 20 pounds of food in his backpack. Pasta costs $1 for a 1-pound package. Pasta sauce costs $3 for a 1.5 pound jar.

x + 1.5y ≤ 20....... Equation 1

x = 20 - 1.5y

x × $1 + y × $3 = $36

x + 3y ≤ 36..... Equation 2

20 - 1.5y + 3y = 36

-1.5y + 3y = 36 - 20

1.5y = 16

y = 16/1.5

y = 8

And x = 8

Therefore,

Eight is the best numbers of packages of pasta and jars of pasta sauce to buy for the food pantry.

6 0
3 years ago
There are 18 girls in Mr. Wilson's math class. It 60% of the students are girls, how many total students are in Mr.
Vikentia [17]

Step-by-step explanation:

60% = 18 +

20% = 6 ( cos its 1/3)+

20% = 6 =

100% = 30

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 825x92. (just practice for 25 points)
    12·2 answers
  • a pool in the shape of rectangle has a perimeter of 80 feet. The pool is 8 Feet less wide than its long. Find the length and wid
    8·1 answer
  • Solve for x: -3 + x = -22
    12·1 answer
  • : Harold has a coupon for 13 off the regular price, t , of a tent. Which expressions represent the price of the tent using the c
    12·1 answer
  • What is the solution to the open sentence? 8y + 7 = y + 21 A. 2 B. 4 C. 7 D. 14
    8·1 answer
  • 4p - 5 = 19 i need the steps to solve it
    13·2 answers
  • A circle with a radius of 6 sits inside a circle with a radius of 9cm
    7·1 answer
  • 3) Jack has $400 and is going to start saving $30 per week. Sally has $225 and is going to start saving $55 per
    7·1 answer
  • The graph below shows a line of best fit for the number of workers needed for different construction projects.
    7·2 answers
  • Which relation is a function? Help please
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!