1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Contact [7]
3 years ago
9

Find the value of x that will make L||M. 7x+9 & 8x+2 x=? please help!

Mathematics
1 answer:
Alik [6]3 years ago
5 0

Answer:

x = 7

Step-by-step explanation:

=> 7x+9 = 8x+2 (Corresponding angles are equal)

=> 8x-7x+2 = 9   (Subtracting 7x to both sides)

=> x = 9-2  (Subtracting 2 to both sides)    

=> x = 7

You might be interested in
How much interest would be paid in 1 year for a loan of $3600 at 8 1/2% simple interest?
Alex787 [66]
3600 * 1 * 0.085 = 306

answer: interest would be $306
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Dr. Thomas just started an experiment. She will collect data for 6 days. How many hours is this?
Ber [7]
6 days* 24 hours per day= 144 hours

Final answer: 144 hours
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lincoln memorial geometrical shape​
meriva

Answer:

hot and sticky

Step-by-step explanation:

hkjogfhh

3 0
3 years ago
Solve for x <br>x/4 ≥ -8<br>a) x≤-2<br>b)x≥-32<br>c)x≥-2<br>d)x≤-32​
Marianna [84]

Answer:

B

Just multiply by 4 to isolate x; because 4 isn't negative, u keep the sign the same.

4 0
3 years ago
Subtract. –21 – (–13)<br> a. –34<br> b. –8<br> c. 8<br> d. 34
Angelina_Jolie [31]
-21 - (-13)

-21 + 13

= -8

The answer B)

6 0
4 years ago
Other questions:
  • You are making a blueprint of your bedroom and you plan to use a scale factor of 1/4. The actual width of your room is 13 feet a
    10·1 answer
  • A 16-fl oz bottle of juice costs $2.00. What is the unit cost?
    7·1 answer
  • What is greater 50 grams or 100 tons
    14·2 answers
  • Identify the real fifth root(s) of -32
    10·1 answer
  • Calculate the difference and enter it below. <br><br> -5 - (-10)
    7·2 answers
  • 5 for every $2.50 10 for every ?​
    7·1 answer
  • M+1/m-4=6/5 it’s for math I need help !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    7·1 answer
  • PLZ HELP QUICK<br> Which value from the set {12, 16, 21, 36} makes 2/3-n=19 true?
    12·2 answers
  • Can Someone answer this please
    11·1 answer
  • What is the value of x?<br> to<br> x = [?]°<br> o
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!