1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lana71 [14]
4 years ago
5

If the lengths of two of the possible sides of a right triangle measure 4 root 15 and 7 root 6 what is the smallest possible len

gth of the third side
Mathematics
1 answer:
dmitriy555 [2]4 years ago
4 0
Given that the sides of a right angle measures 4sqrt15 and 7sqrt6, thus the possible size of the third side will be:
using Pythagorean theorem:
c^2=a^2+b^2
c^2=(4sqrt15)^2+(7sqrt16)^2
c^2=4^2*15+7^2*16
c^2=240+784
c^2=1024
hence;
c=sqrt1024
c=32
Th possible third side is 32
You might be interested in
Coordinate Plane Dilation
andrew11 [14]

Answer:

B. (36, -12)

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
If 15 books cost $90, what is the unit price?
Radda [10]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the X and Y<br> Help ASAP please!!!
Aleksandr-060686 [28]
The answer is X=23 and y=9
4 0
3 years ago
Find all solutions of the equation. (enter your answers as a comma-separated list.) x2 + 5x + 9 = 0
erik [133]
X,=-(5±✓25-36) ,/ 2

x={-5±✓-11)/2

x= -5/2 ± i✓11/2
4 0
3 years ago
6, 1, -4, -9,...
kykrilka [37]
Texaschic nailed it when saying that it's arithmetic

The recursive way to write this is to say

a_1 = 6
a_n = a_{n-1} - 5

which tells us "start at 6 and each time subtract off 5"

The a_n portion is the nth term while a_{n-1} is the term just before the nth term
3 0
4 years ago
Other questions:
  • In how many ways can eight tickets be put
    12·1 answer
  • Combine like terms: 4x - 9 + 2x - 7 - 9x + 5
    12·1 answer
  • 3x+2y=8
    13·1 answer
  • You purchase an item at a store and have a total of $153.60.The cashier then adds a 5% tax to your total. If you pay with two 10
    9·1 answer
  • 1 each of the two items that Val bought cost more than 10$ 2. Val spent 34$ for the 2 items. 3. Neither of the two items that Va
    14·2 answers
  • I need help please?!!!!
    6·2 answers
  • What is the value of the expression 4rs if r = -1/3 and s = 7/8
    13·1 answer
  • Will give, Branliest.<br><br>Thanks, <br>:) ​
    11·2 answers
  • PLEASE HELP I DONT GET THIS QUESTION
    6·1 answer
  • PLZ HELP Word Problems on the system of equations:
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!