1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ainat [17]
3 years ago
5

A standard die is rolled 600 times. How many times would you expect to roll a number

Mathematics
2 answers:
jekas [21]3 years ago
5 0
Their are 3 numbers less than 4 on a die with 6 sides so 3 is 50% of 6 so then it should land on a number less than 4 50% of the 600 rolls to get 300
wel3 years ago
4 0
So a die has six sides, three of those sides are less than 4, so you would have a 1/2 chance of getting one of them.

Multiply 1/2 by 600 (which is the same as doing 600/2) to get 300.

Therefore, you would expect to roll a number less than four 300 out of 600 times.
You might be interested in
Select the three ratios that represent the number of red cars to blue cars
Afina-wow [57]
We need to see the picture of the problem
8 0
3 years ago
55÷ =5 what is answer​
Andru [333]

Answer:

The answer is 11

Step-by-step explanation:

55÷5= 11

7 0
2 years ago
4x-y=2 <br>what is the solution ​
Rudiy27

Answer= y=-_

Step-by-step explanation:

y= -2+4x

4 0
2 years ago
I need heeeeeeeeeeeeeeeelp​
Jlenok [28]

Answer:

Step-by-step explanation:

D

8 0
3 years ago
The next student presents a monologue that is about 0.5 minutes long. What effect will this have on the graph?
Liula [17]

Answer:

what do you mean by graph

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What are the next two numbers in this pattern? 5, –30, 180, –1080, . . .
    8·2 answers
  • Which expression is equivalent to 4/5 divided by 8
    15·1 answer
  • What formulas are necessary to find the area of a segment of a circle
    12·1 answer
  • On Saturday, Carrie went to the store and bought 4 loaves of bread and 1 gallon of milk for a total of $12.50. The next weekend,
    12·1 answer
  • A $1508 award is shared equally by 8 people. What is each persons share of the award
    12·2 answers
  • 4x-4/5x+10•30x+60/2x-2
    9·1 answer
  • keisha drove 225 miles using 10 gallons of gas. at this rate, how many gallons of gas would she need to drive 441 miles
    12·1 answer
  • Does anyone know the answer to this
    6·2 answers
  • The cost of five books is $36.25. What is the unit price?​
    12·1 answer
  • GEOMETRY - FIND X ON THIS TRIANGLE
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!