1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stepladder [879]
3 years ago
6

PLEASE HELP I GIVE THANKS

Mathematics
1 answer:
vagabundo [1.1K]3 years ago
7 0
4)
4 is for the  Library,  6 is for the park,  Police is 5 north up...
Distance of Police from park is by using Pythagoras Theorem:

x^2 =  5^2 + 6^2
x^2 =  25 +36
x^2 =  61    Take the square root of both sides.
x  = square root (61) = 7.81.
x = 7.8 miles  to the nearest tenth.

5)
Since it is a square garden, let the side be = x.
The length of the fence = x + x +x +x = 4x.
Let length of diagonal = d =34.

By Pythagoras theorem.
x^2 + x^2 = d^2.
2x^2 = 34^2.  Divide both sides by 2.

x^2 =  (34 *34) / 2 =  17 * 34,  Use your calculator.

x^2 = 578.        Take square root of both sides.

x =  square root (578)
x = 24.04

Total fence = 4x = 4*24.04 = 96.16.

Total fence = 96 feet to the nearest feet.
You might be interested in
I really need help on this question! Thank you!
KIM [24]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

We know the following:

OE=5\\\\FG=4\\\\EF=8\\\\

so the segment EF is equal to

EF=EG+GO+OF\\\\

and here we can do a trick :)

EF=(EG+GO)+GO+(OF+OG)-2GO\\\\

you see it's the same

EF=EO-GO+FG\\\\

now we plug the values given

8=5-GO+4\\\\8=9-GO\\\\GO=9-8\\\\GO=1

so it's option A

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost of ordering multiple items is sometimes, always or never proportional
AlladinOne [14]
Unless there is no promotion like "buy 2 get 1 free" or "buy 2 get 1 for 50%" etc. then the cost of ordering multiple items is always proportional. Let's say something costs $5. Two items will cost $10, three $15, four $20 etc. These numbers are all proportional. Hopefully that's what you meant :)
8 0
3 years ago
First right gets brainliest:)
Jet001 [13]
First equation: x=-y+8
Second equation: on the picture

4 0
3 years ago
HELP! ILL GIVE BRANLIEST :(
netineya [11]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

since x is GREATER than -25, the shaded part has to be on the right of -25

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 6-pack of light bulbs costs $7.38. What is the unit price?
nikklg [1K]
The unit price is $1.23 (I think!!)
6 0
3 years ago
Other questions:
  • What are quadratic binomial
    15·1 answer
  • Shelley washes 14cars. Amir washes 9 cars. how many more cars dose shelley wash than Amir?
    15·2 answers
  • Why are circles so important to constructions?
    6·1 answer
  • If 9x = 63, then x = ___. (Only input whole number)
    6·2 answers
  • What are the new vertices of triangle LMN, shown, if the triangle is reflected across the horizontal line y = 1, also shown?
    12·2 answers
  • You need $2,500 as a deposit for a new car. You have already saved 50% of this amount. Which calculation could you use to check
    5·1 answer
  • For the given conditional statement, determine which of the following option(s) has a truth value of true. Select all that apply
    8·1 answer
  • Find equation of a line that is perpendicular to y= -1/2x+9 and passes through (4,12).
    13·1 answer
  • The perimeter of a rectangle is 24 inches. The length is 2 inches. Use the numbers below to complete an equation to solve for th
    5·1 answer
  • JERMEY had 36 community concerts to sell he sold 2/3 of the tickets how many tickets did he sell
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!