Answer:
$347,400
Explanation:
Cost of goods manufactured = Material used in product + Labor costs of assembly line workers + Factory overheads (ie Depreciation on plant+ Property taxes on plant + Factory supplies used) + Opening WIP - Closing WIP
Cost of goods manufactured = $129,100 + $111,300 + $64,600 + $16,000 + $28,700 + $14,500 - $16,800
Cost of goods manufactured = $347,400
If you can use it to get stuff then it has value
A.5
B.12
C.10
D.20
The answer is C.10
Answer:
b-the costs incurred to process the units to this point
Explanation:
Since in the question it is given that the company want to decide whether to sell partially completed goods or should incurred extra cost in order to finished the goods and sells them as a completed unit
So there should be the decision regarding selling price for the units that are completed, the selling price for the units that are partially completed and the cost i.e to be incurred for finishing the units
Answer:
The answer is $3,888.22
Explanation:
This is an annuity due because the cash flow is being done on the first day of each period.
Annuity is a fixed sum of money paid to or receceived from someone or business every year.
Future Value(FV) = $30,000
Interest rate(i or I/Y) = 10%
Number of years(N)= 6 years
Annuity (PMT) = ?
Using a Financial calculator to solve it (Texa BA II Plus )
Annuity (equal contributions) will be $3,888.22