1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nutka1998 [239]
3 years ago
15

Can you show and tell how you got the answer

Mathematics
2 answers:
Mashutka [201]3 years ago
8 0
If the science teacher spent $65.50 on materials for the Mousetrap Car event, to find the unit cost per student you must divide the total cost by the number of students.

$65.50 ÷ 12 = 5.458 rounded to the nearest hundredth, it is C. $5.46 
Illusion [34]3 years ago
6 0
You want the unit cost   __per__   student.
That means divide the cost by the number of students.

$65.50/12 = $5.46

Answer: C. $5.46
You might be interested in
Does a=2.1 b=7.2 c=7.5 form a right triangle
Anna007 [38]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

If the longest side squared is equal to the sum of the squares on the other 2 sides then they form a right triangle

longest side = 7.5

7.5² = 56.25

2.1² + 7.2² = 4.41 + 51.84 = 56.25

Thus the 3 values form a right triangle.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me pleaseee please please please
Gelneren [198K]
It’s the second one. -4(3-8x)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Michael had $550 in his savings account. He took out $30.75 every month for one year. What is the net change in Michael's accoun
kozerog [31]
$30.75 x 12 = 369
$550-$369 =$181
7 0
3 years ago
1. Which of the following does NOT represent a whole number? 9 6.0 12/4 -12/3​
Ivahew [28]

the answer is -12/3 cause it's negative

5 0
3 years ago
The zoo charges $4 admission fee
Andrews [41]

Answer:

Intial Value; $4 (charged)

Rate of change: $2 every exhibit visited

Admission: $4

1 exhibit visited: $6

2 exhibits visited: $8

3 exhibits visited: $10

4 exhibits visited: $12

5 exhibits visited: $14

6 exhibits visited: $16

7 exhibits visited: $18

8 exhibits visited: $20

etc.

Step-by-step explanation:

4+2x = C

C= Cost

X = amount of exhibits visited

To find the total cost.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • You sell lemonade for $2 per cup and orange juice got $3 per cup. You sell a total of 100 cups for $240. How cups of lemonade an
    9·2 answers
  • Which expression is equivalent to the given expression? 17x−32x A. x(32−17) B. 17(x−32) C. 17x(1−32) D. x(17−32)
    7·2 answers
  • I am weighed on scales which have a 10% error, that is, the scales show me 10% heavier than my real weight. If I actually weigh
    12·2 answers
  • Point
    13·2 answers
  • 76/135 in simplest form
    5·1 answer
  • The graph shows Allison distance as she swam during her swim practice. What does point a tell you?
    12·1 answer
  • What is a random sampling
    9·1 answer
  • How do u get straight A’s?
    10·2 answers
  • Alexander builds a triangular frame with side lengths of 3 ft and 5 ft and a 120∘ angle between them. Which can be the length of
    11·1 answer
  • Monique is going to give away 35% of her orange harvest to her neighbors. If she picked 480 oranges, how many will she be giving
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!