1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
trapecia [35]
3 years ago
9

Please help me on this ratio question I'm stuck​

Mathematics
1 answer:
Pavlova-9 [17]3 years ago
5 0
24/6=4
(6x4)+(2x4)+(3x4)=
24+8+12=44=answer!
You might be interested in
Which table contains a set of coordinate points that is not a function?<br><br><br>PLS HELP
aleksandrvk [35]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

-4 is listed twice with 2 different outputs

7 0
3 years ago
Any help would be greatly appreciated
harkovskaia [24]

Answer:

<h2>the first ordered pair is (-2, -2)</h2><h2>the second ordered pair is (4,0)</h2>

Step-by-step explanation:

to find the missing values, plug in the given values into the equation:

x-3y=4

the first ordered pair:

we are given a y-value (-2), so lets plug it into the equation:

x-3*(-2)=4

now solve for the missing value:

x+6=4

x=4-6

x=-2

now plug in both x and y and check if the equation is true:

(-2)-3*(-2)=4

-2+6=4

6-2=4

4=4

the first ordered pair is (-2, -2)

the second ordered pair:

we are given a x-value (4), so lets plug it into the equation:

(4)-3y=4

now solve for the missing value:

-3y=4-4

-3y=0

y=0/-3

y=0

now plug in both x and y and check if the equation is true:

(4)-3*(0)=4

4-0=4

4=4

the second ordered pair is (4,0)

8 0
3 years ago
Jayden earns $54 every 9 days, based on this information how many day will it take for Jayden to earn $96
allsm [11]

Answer:

It will take him 16 days

Step-by-step explanation:

If he gets $54 every 9 days then that means he get $6 a day. From that you can do 96/6 to get the answer. Hopefully that helps!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
You can buy 5 pounds of grapes for $9.95. What is the cost c if you buy 4 pounds of grapes?
Vinvika [58]

Answer:

$7.96

Step-by-step explanation:

The equation 9.95/5=x would give you the price of one pound of grapes.

So, now that you have x, you would find out how much it costs if you bought 4 pounds.

4*x=7.96

(x = 1.99)

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help step by step explanation 3x + 5 &lt; 6x -1
Dahasolnce [82]
Step 1:
Subtract 6x from both sides
3x + 5 - 6x < 6x - 1 - 6x
Then that would leave you with
-3x + 5 < -1

Step 2:
Subtract 5 from both sides
-3x+ 5 -5 < - 1 -5
That would leave you with
- 3x < -6

Step 3:
Divide Both sides by -3
-3x/-3 < -6/-3
( / being the division sign just in case any of that confused you)
Then you’d be left with
x > 2

Answer:
x > 2

Sorry there isn’t an explanation but I tried to break it down step by step for you :)
4 0
3 years ago
Other questions:
  • The owner of a movie theater wants to survey theater customers about their favorite types of movies.
    6·2 answers
  • If someone is going 24.85 mi/h how far will they have gone in 4 hours?
    10·2 answers
  • I’m a mixed number. My denominator is the sixth prime number. My numerator is one less than my denominator. I am greater than fi
    6·1 answer
  • I got 4.9 and 40 i dont know if im right
    14·1 answer
  • Kayla took her bike to a path is 2 and 3/4 miles in length. Kyla completed 3 and 1/2 laps before she had to take a break. How ma
    9·1 answer
  • Which type of triangle will always have a perpendicular bisector that is also an angle bisector?
    9·1 answer
  • What is 1 1/4-1/3 equal to as an fraction
    14·1 answer
  • Which of the following best describes the expression 7(y + 5)?
    8·1 answer
  • Please help i will mark brainlist
    12·1 answer
  • Explain why the measure of angle a is equal to 45∘ and the measure of angle c is equal to 70∘ .
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!