Answer:
do you have a picture of this
Answer:
Input
Independent variable
Step-by-step explanation:
we know that
<u>Independent variables</u>, are the values that can be changed or controlled in a given model or equation
<u>Dependent variables</u>, are the values that result from the independent variables
we have the function

In this problem
This is a proportional relationship between the variables d and t
The function d(t) represent the dependent variable or the output
The variable t represent the independent variable or input
Answer:
Step-by-step explanation:
3c + 5w = 16
6c + 2w = 22
-6c - 10w = -32
6c + 2w = 22
-8w = -10
w = 10/8 = 5/4 = $1.25 per lb
3c + 5(1.25) = 16
3c + 6.25 = 16
3c = 9.75
c = $3.25 per lb
Answer:

Step-by-step explanation:
Juice squeezed from first orange =
= 0.235
Juice squeezed from second orange =
= 0.3
Juice squeezed from third orange =
= 0.45
Juice squeezed from fourth orange =
= 0.27
Juice squeezed from fifth orange =
= 0.47
Total juice squeezed from all the five oranges = 0.235 + 0.3 + 0.45 + 0.27 + 0.47 = 1.725
Total juice to be squeezed = 2 cups
More juice required = 2 - 1.725 = 0.275 
Therefore, to make it 2 cups of orange juice for the family, about
cups of more juice is required.