1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga55 [171]
3 years ago
5

What is the equivalent expression for 6(7w)

Mathematics
2 answers:
kow [346]3 years ago
6 0
6(7w)= 42w
hope it helps
rewona [7]3 years ago
3 0
6x7=42
answer 42W
Just multiply the numebrs<span />
You might be interested in
Can someone help me with my math please?
LUCKY_DIMON [66]

Answer:

okkkkkkkkkkkk

Step-by-step explanation:

sureeeeeee

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Adam is buying a hot air balloon for 19,000 with a down payment of 5,000. The bank approved a simple interest flat rate loan for
Aneli [31]

The monthly loan payments are $350 ⇒ B

Step-by-step explanation:

Simple Interest formula (Principal + Interest)  is A = P(1 + rt)  where:

  • A is total accrued amount (principal + interest)
  • P is principal Amount
  • r is rate of interest per year in decimal
  • t is time period involved in months or years

Adam is buying a hot air balloon for 19,000 with a down payment of 5,000. The bank approved a simple interest flat rate loan for 5 years at 10%APR.

We need to find how much the monthly loan payments are

∵ Adam is buying a hot air balloon for $19,000 with a down payment

  of $5,000

- Subtract the down payment from the cost of the balloon

∴ P = 19000 - 5000 = 14000

∵ The bank approved a simple interest flat rate loan for 5 years at

   10% APR

∴ t = 5

∴ r = 10% = 10 ÷ 100 = 0.1

- Substitute all of theses values in the formula above

∵ A = 14000[1 + 0.1(5)]

∴ A = 21000

∴ The loan payment is $21000

- The loan will pay in 5 years

∵ The number of monthly payment = 5 ×12 = 60

- Divide the amount of loan payment by 60

∴ The monthly loan payments = 21000 ÷ 60 = 350

The monthly loan payments are $350

Learn more:

You can learn more about the monthly payment in brainly.com/question/788903

#LearnwithBrainly

3 0
3 years ago
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
3 years ago
What value of x makes this equation true? x/3 −6=10
Setler [38]

Answer:

48

Step-by-step explanation:

x/3 - 6 = 10

      +6   +6

x/3=16

16*3=48

5 0
4 years ago
Which statements about variables are true? Select all that apply.
ASHA 777 [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

True:

Any letter can be used as a variable (yes)

Variables are used for numbers that haven't been defined yet (maybe)

All the rest are false

Hope this helps!

5 0
4 years ago
Other questions:
  • You made two deposits to your bank account this month. One deposit was $24.61 and the second deposit was $16.49. Your balance at
    6·1 answer
  • Choose ALL that apply:
    8·1 answer
  • What is x<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20-%2020%20%3D%20%20-%204x%20%2B%20%20-%206x" id="TexFormula1" title=" - 20 = -
    15·2 answers
  • Ava spends about 45 minutes studying each day. She also practices the piano for an average of 20 minutes per day, and she practi
    15·1 answer
  • PLLLLSSSS HELPPPP!!!!!<br><br> 2(4x+3) simplify using distrubative property show your work!!
    7·1 answer
  • What is the value of the expression below when w = 3?<br> 8w - 9
    10·2 answers
  • The square ABCD has side length 20 cm,
    15·1 answer
  • The teacher buys 24 small boxes, 12 medium boxes, and 5 large boxes. She had to return 3 small boxes due to defects. How many co
    13·1 answer
  • What is the volume of the cube shown?<br> 24 in.
    8·1 answer
  • I need help with this ​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!