Answer:
9 Model As.
Step-by-step explanation:
Let A represent Press A and let B represent Press B.
So, they own 14 total presses. This means that:
![A+B=14](https://tex.z-dn.net/?f=A%2BB%3D14)
They can print 905 books per day, in other words, since A prints 70 per day and B prints 55 per day:
![70A+55B=905](https://tex.z-dn.net/?f=70A%2B55B%3D905)
This is now a system of equations. Solve by substitution. From the first equation, subtract B from both sides:
![A=14-B](https://tex.z-dn.net/?f=A%3D14-B)
Substitute this into the second equation: "
![70(14-B)+55B=905](https://tex.z-dn.net/?f=70%2814-B%29%2B55B%3D905)
First, we can divide everything by 5 to simplify things:
![14(14-B)+11B=181](https://tex.z-dn.net/?f=14%2814-B%29%2B11B%3D181)
Distribute the left:
![196-14B+11B=181](https://tex.z-dn.net/?f=196-14B%2B11B%3D181)
Combine like terms:
![-3B+196=181](https://tex.z-dn.net/?f=-3B%2B196%3D181)
Subtract 196 from both sides:
![-3B=-15](https://tex.z-dn.net/?f=-3B%3D-15)
Divide both sides by -3
![B=5](https://tex.z-dn.net/?f=B%3D5)
So, the company has 5 Model B presses.
Which means that the company has 14-5 or 9 Model A presses.
And we're done!
10x=1/2x+3
I think it's right, but not 100% sure
Since it goes by thousandths (0.001), we can say the values are 2.089 and 2.095.
I'm guessing you want an equation.
In that case, the equation would be $2x =y
Unit rate refers to how much the buyer paid per unit. Let’s do the math:
$2.52 for 4.5 pounds of potatoes
Divide $2.52 by 4.5
The shopper paid 56 cents per pound of potatoes.
Now $7.75 spent for 2.5 pounds of broccoli.
Divide $7.75 by 2.5.
The shopper paid $3.10 for each pound of broccoli.
Last $2.45 for 2.5 pounds of pears.
The shopper will spend 98 cents per pounds of pears.
Please vote my answer brainliest! Thanks.