1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zhannawk [14.2K]
3 years ago
13

What’s the answer because I need to know the answer

Mathematics
2 answers:
nika2105 [10]3 years ago
8 0

Answer:

x=-5

Step-by-step explanation:

I LOVE these kind of problems.

Alex787 [66]3 years ago
7 0

Answer: x = -5

Step-by-step explanation: you add -3 to the other side, which will look like x = 3 - 8

You might be interested in
A cork has a mass of 3 grams and a volume of 16 cm3<br> . Calculate the density.
mel-nik [20]

Answer:

0.1875, or 3/16

Step-by-step explanation:

The formula for density is mass/volume.

I hope this helps :)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
tyreee bought a collection comic book for 49.62 last year.this year he would sold it for 52.10 find the percent of change.
wlad13 [49]

Answer:

The percentage increased by approximately 5%.

Step-by-step explanation:

52.10 - 49.62 = 2.48

2.48/49.62 x 100 = 4.998%

The percentage increase in the price is approximately 5%. Hope this helps! :)

3 0
2 years ago
Please hurry and give me the answer please
Butoxors [25]

Answer:

A = 48

B = 5

C = 54

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the percent notation for 8/10
nata0808 [166]
80% is your correct answer
7 0
3 years ago
Aaron graphed the ordered pairs generated by f(-8), f(-3), f(-2), f(1), f(2), f(5), f(6), and f(8) on a coordinate plane. He the
Amanda [17]

Answer:

f(x) is x multipled by f

Step-by-step explanation:

pls brianlist

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help meee!!! 5 stars to the best answer.
    10·2 answers
  • Subtract the following polynomials, then place the answer in the proper location on the grid. Write the answer in descending pow
    15·1 answer
  • Please help me with 4,11, and 12.
    14·1 answer
  • Somebody help me:( i’ll give you brainliest (geometry)
    7·1 answer
  • PLEASE HURRY WILL GIVE EVERYTHIBG find the 13th term of 3x^2, 6x^5, 12x^8.....
    9·1 answer
  • If the radius of a circle is 4.25 feet, what is the diameter? and if x= -5 and y=2x^2, then y=
    12·1 answer
  • Of the 97 sixth-graders at Ava's school, 38 visited the science museum and the rest visited the history museum. What is the rati
    7·2 answers
  • If Peppa pig had 4 apples and Jorge took 2 how many apples does Peppa pig have<br> HELP
    8·2 answers
  • A 32-cup container of disinfectant costs $31.68. What is the price per quart?
    6·1 answer
  • At competing grocery stores, bananas are 80 cents a pound at the first store and 85 cents a pound at the second store. Apples ar
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!