1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denis23 [38]
3 years ago
6

McKenzie bought 1.2 pounds of coffee for $11.82. what was the cost per pound?

Mathematics
2 answers:
BARSIC [14]3 years ago
7 0
It’s $9.85 per pound
Stels [109]3 years ago
6 0
Cost per lb.......cost / lb ...so u put the cost on top and the lbs on the bottom and u divide..... 11.82 / 1.2 = $ 9.85 per lb <==
You might be interested in
Write 6.85• 10 to the 8th power in standard form
vagabundo [1.1K]
685,000,000 would be the right number. Hope this helps! 
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can somebody help me with this, please?
babunello [35]

Answer:

2/3x

Step-by-step explanation:

This is a simple ax graph. all we need is the slope. the slope is the amount the y goes divided by the amount the x goes. essentially

change in y / change in x

2/3

2/3x

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the ratio for the surface areas of the rectangular prisms shown below, given that they are similar and that the ratio of
Harrizon [31]

Answer:

9 : 1

Step-by-step explanation:

given a linear ratio = a : b, then the corresponding area ratio is

a² : b²

Here the linear ratio of their edges = 3 : 1, hence

ratio of surface areas = 3² : 1² = 9 : 1


4 0
3 years ago
Worth 10 points please help me ASAP!
Y_Kistochka [10]

Answer:

(-1,-1)

Step-by-step explanation:

If you multiply the x and y points of A, (-3,-3), by 1/3 then you find: (-1,-1).

6 0
3 years ago
Write this whole number as a product of prime numbers.<br><br> 50
Lostsunrise [7]

Answer:

Prime factorization: 50 = 2 x 5 x 5

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Miss money penny inherits £520 from a secret agent.she decides to save some of the money and spent the rest.The ratio of savings
    13·1 answer
  • A person has body fat percentage of 17.2% and weighs 171 pound how many pounds of her weight is made up of fat
    13·1 answer
  • Y=x2+3x+2 y=x2+5x-4 solutions
    6·1 answer
  • There are pens on sale for 3 pens for 6 dollars. Sasha bought 3 pens. Malachi bought 1 pen. How much more did Sasha spend than M
    15·2 answers
  • WILL GIVE BRAINLIEST! the sum of seven consecutive integers is zero. what is the value of the smallest integer?
    13·1 answer
  • Please help (CORRECT ANSWERS ONLY)
    5·1 answer
  • There are 7 times as many females as
    13·1 answer
  • Two friends, Aria and Kaylee, took summer jobs. The equation y = 20.2 x y=20.2x represents Kaylee's earnings in dollars and cent
    6·1 answer
  • An exterior angle of a triangle is 180 degrees.
    14·1 answer
  • 3/a times x -4 equals 20
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!