1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denis23 [38]
2 years ago
6

McKenzie bought 1.2 pounds of coffee for $11.82. what was the cost per pound?

Mathematics
2 answers:
BARSIC [14]2 years ago
7 0
It’s $9.85 per pound
Stels [109]2 years ago
6 0
Cost per lb.......cost / lb ...so u put the cost on top and the lbs on the bottom and u divide..... 11.82 / 1.2 = $ 9.85 per lb <==
You might be interested in
First to answer gets brainliest!
TEA [102]

Answer:

it is the first one

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
7,243 ÷ 4.<br><br> What is the remainder?
Sveta_85 [38]
Divested using long division
1810 r 3
4 0
3 years ago
How would I solve this?
soldi70 [24.7K]
6-2x=6x-10x+20  solve for x

combine like terms and get all to the same side of equation
6-2x+10x-6x=20
10x-2x-6x+6=20
8x=20-6
8x=14
x=14/8=7/4
6 0
2 years ago
Will mark brainliest!! Please help asap!!
Anna007 [38]

Answer:

the answer is A

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Find the distance between the two points in simplest radical form.<br> (-1, -5) and (4,7)
Neporo4naja [7]

Hope t will help u..........

6 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the length of side BC of the triangle? Enter your answer in the box. units Triangle A B C with horizontal side B C. Vert
    12·2 answers
  • What is the value of x?<br><br> Enter your answer, as a decimal, in the box.
    10·1 answer
  • 31. Jamie works at pizza hut. She makes $30 a day, plus $2 for each pizza she delivers. She earned $50
    6·1 answer
  • Solve the following linear system by graphing <br> 4x+5y=10<br> 3x-3y=21
    6·1 answer
  • How do you slove -5,3,4 + I
    5·1 answer
  • What values from the set 1 2 3 4 5 make the inequality true ? n + 2 &lt; 6
    14·1 answer
  • Giving brainly help find Find m∠H.
    12·1 answer
  • Help please !!! ASAP
    9·1 answer
  • 1. The sum of Teresa's and Cathy's weight is
    12·1 answer
  • Leyla anda en bicicleta 81 millas cada semana, cuantas millas anda en 11 semanas
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!