1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tems11 [23]
4 years ago
7

The histogram shows the ages of people in a community chorus.

Mathematics
2 answers:
Pachacha [2.7K]4 years ago
5 0
The answer would be 31
Levart [38]4 years ago
5 0
I am pretty sure that the answer is 31
Hope I kinda helped let me know if I did okay
You might be interested in
:
alina1380 [7]

Answer:

60$ will be left

Step-by-step explanation: 30x8 = 240. subtract 300-240 and you get 60

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Let x represent the amount of frozen yogurt (in hundreds of gallons) sold by the G&T restaurant on any day during the summer
musickatia [10]

Answer:

a) The probability of selling less than 100 gallons (x≤1) is P=0.16.

b) The mean number of gallons is M=80 gallons.

Step-by-step explanation:

The probability of selling x, in hundred of gallons, on any day during the summer is y(x)=0.32x, in a range for x from [0;2.5].

The probability of selling less than 100 gallons (x≤1) is then:

P(x\leq1)=\int_0^{100}0.32x\cdot dx\\\\P(x\leq1)=0.16(x_b^2-x_a^2)\\\\P(x\leq1)=0.16(1^2-0^2)=0.16

The mean number of gallons can be calculated as:

M=\int_0^{2.5}(y(x)/x)\cdot dx=\int_0^{2.5}(0.32)\cdot dx\\\\M=0.32(x_b-x_a)=0.32(2.5-0)=0.32*2.5=0.8

3 0
3 years ago
Ashley has 20 pieces of candy in a bag: 2 mint sticks, 4 jelly treats, and 14 fruit tart chews. If she eats one piece every 8 mi
AleksAgata [21]
The probability that her first treat is jelly is 4/20. Since she eats the candy and does not replace it, the probability the second treat is jelly would be 3/19 (1 less jelly and 1 less total candies). You would then multiply (4/20) by (3/19). That is your answer.
3 0
3 years ago
The value of 2.52 is 100. True False​
Illusion [34]

Answer:

False

Step-by-step explanation:

Sorry if I’m wrong I tried my best

6 0
3 years ago
A store is selling lemons at 2 for $3. Each lemon yields 2 tablespoons of lemon juice. How much will it cost to buy enough lemon
igor_vitrenko [27]

Answer:

It will cost $6 to buy enough lemons.

Step-by-step explanation:

Consider the provided information.

To make a 9-inch lemon pie requiring 1/2 cup of lemon juice.

1 cup = 16 tablespoons

1/2 cup = 8 tablespoons

That means we only need 8 tablespoons.

Each lemon yields 2 tablespoons of lemon juice.

Number of lemon required = 8 ÷ 2 = 4

That means we need only 4 lemon.

Store is selling lemons at 2 for $3 that means 4 lemons for $6.

Hence, it will cost $6 to buy enough lemons.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A cell phone provider offers a plan that costs $40 per month plus $0.10 per text message sent or received. A comparable plan cos
    14·1 answer
  • What is 0.50 as a fraction
    14·2 answers
  • An airliner maintaining a constant elevation of 2 miles passes over an airport at noon traveling 500 mi/hr due west. At 1:00 PM,
    13·1 answer
  • ASAP! GIVING BRAINLIEST! Please read the question THEN answer CORRECTLY! NO guessing. I say no guessing because people usually g
    14·2 answers
  • Find the area of an equilateral triangle (regular 3-gon) with the given measurement.
    5·1 answer
  • Brennan is planting seeds. He has 1/5 of a pack of seeds and 555 flower pots. He wants to use the same amount of seeds in each p
    8·1 answer
  • IS THIS CORRECT??
    7·2 answers
  • Bored anyone wanna talk? or do a zo om?​
    13·2 answers
  • What number is 0.1 more than 25.78
    15·2 answers
  • Solve for x. x = [?] = 5x - 73x + 27 Enter​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!