1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Veronika [31]
3 years ago
13

Tyra bought 4.5 pounds of strawberries. They cost $2.60 a pound. How much did she spend?

Mathematics
1 answer:
harina [27]3 years ago
3 0
She spent $10.40 total on strawberry’s
You might be interested in
F(x)=(x+1)(x-3)(x-4)
denis23 [38]

Answer:

x=-1, x=3, x=4

Step-by-step explanation:

1. Substitute 0 for f(x)

0=(x+1)(x-3)(x-4)

2. Set each set of parenthesis equal to 0

0=x+1, 0=x-3, 0=x-4

3. Solve for x

x=-1, x=3, x=4

5 0
3 years ago
) Enter a negative number that has an absolute value greater than 10.
Mkey [24]

Answer:

-11

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
7) One track coach wants his athletes to race 5 miles around a track to measure how fast
Lady bird [3.3K]
Five laps? I don’t know if you meant to put that the track is a mile around, but if the track is a half mile around, an athlete would have to run 10 laps around the track to run 5 miles.
X=5/y, so x would be how many laps the athletes run, and y would be the length of the track. Hope this helps
5 0
3 years ago
I need help with this ASAP! It's due today!
xenn [34]

Answer:

Secants – 1. <CBG 2. <AGF 3. <ABD

Tangent – 1. <CDE

Chords – 1. <BD 2. <DF 3. <BG 4. <BF 5. <GD 6. <FG

Angles – 1. 45 2. 75 3. 35 4. 70 5. 75 6. 55 7. 50 8. 25 9. 35 10. 70 11. 50 12. 25 13. 70 14. 50. 15. 60 16. 85 17. 95 18. 85 19. 95

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What is the value of 5/z when z=2
JulsSmile [24]
Z=
2
−6−
56
​

​
=−3−
14
​
=−6.742
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Joy is planning to purchase a sweater that costs $30 dollars at her local department store. The sweaters are on sale for 20% off
    9·1 answer
  • Calculate the mean given the frequency table
    11·1 answer
  • Find each rate and unit rate. A. 420 miles in 7 hours. B 360 customers in 30 days. C 40 meters in 16 sec. part d $7.96 for 5 pou
    11·2 answers
  • 15% of 20 is what number?
    15·1 answer
  • PLEASE HELP!! I beg of yall
    9·1 answer
  • -7x-x-1=? Help please
    10·1 answer
  • If p and q vary inversely and p is 4 when q is 30, determine q when p is equal to 10.
    5·1 answer
  • 4) There are 4 marbles and 3 cubes in a board game. The marbles are black, blue, yellow, and red. The cubes are numbered 1, 2, a
    12·2 answers
  • What is a complete graph.
    14·1 answer
  • Breakfast Bar’s scrambled egg recipe uses 8 eggs to feed 5 people. How many eggs are they going to need to serve 100 people on S
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!