1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
galben [10]
2 years ago
10

I forgot the unit rate of $6.25 for 5lbs. of apples

Mathematics
1 answer:
VladimirAG [237]2 years ago
5 0
$6.25 is the cost of 5 lbs. of apples. Here the question is 'what is the cost of 1 lb of apple?' To find the unit rate or the cost of 1 lb of apple, divide the sum by the given quantity. The sum is @6.25 and the given quantity is 5 lbs. So the unit rate = 6.25/5 = $1.25
You might be interested in
Please help i’ll give brainliest
lbvjy [14]

Answer:

Matter in living things may pass into nonliving things.

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
If f ( 4 ) = − 2 , write an ordered pair that must be on the graph of y = f ( x + 4 ) + 1
AlekseyPX

We have been given that

y = f ( x + 4 ) + 1\\
\\
f(4)=-2

Now, we need to find an ordered pair that must be on the graph of

y = f ( x + 4 ) + 1

On substituting x=0 in the above equation, we get

y = f ( 0 + 4 ) + 1\\
\\
y=f(4)+1\\
\\
\text{On substituting the value of f(4)= -2, we get}\\
\\
y=-2+1\\
y=-1

Therefore, the required ordered pair is given by (0,-1)

4 0
3 years ago
What is the answer to 0 > 3x - 3 - 6?
swat32

Answer:

3 = x

Step-by-step explanation:

0 > 3x - 3 - 6

You want to group up the -3 and -6 first

0 > 3x - 9

Then you want to add 9 to each side to cancel out the negative 9 on one side.

0 > 3x - 9

+9        +9

9 > 3x

Now you just divide by 3 on each side

\frac{9 = 3x}{3}

3 = x

4 0
3 years ago
THIS IS THE THIRD AND FINAL TIME I WILL EVER POST A QUESTION ON BRAINLY IF SOMEONE GIVES ME A INCOMPLETE QUESTION (AKA TROLL COM
Afina-wow [57]

B and C are correct because you do basic PEMDAS and get 58 for both those expressions. If this is right could you possibly give me brainliest? Hope this helped.

8 0
2 years ago
By October 19th, Gordon had read 35 pages. Starting on October 20th, he decides to read the same number of pages each day until
PilotLPTM [1.2K]
Gordon read a total of 35 pages, so if there is p pages read per day and 10 days you'd have something that looks like this: 35 = 10p.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • What’s -10.4 as a fraction
    15·2 answers
  • The diameter of the average cell in the human body is 1 x 10-5 meters. The diameter of a grain of sand is about 2 x 10-4 meters.
    6·1 answer
  • What are the steps to drawing a triangle when
    12·1 answer
  • Write the decimal as a fraction or mixed number in simplest form 10. 9
    8·1 answer
  • LMNP is a rectangle. Find the value of x and the length of each diagonal. LN=6x+9and MP=9x−6
    15·1 answer
  • A frequency distribution lists the ▼ type number proportion of occurrences of each category of​ data, while a relative frequency
    9·1 answer
  • Assume that a password must be at least 8 characters long and include at least 1 digit and at least 1 special character. If peop
    12·1 answer
  • Find x.<br> WILL MARK BRAINLIEST!!
    15·1 answer
  • How do I complete the square for 4x^2+ 8x-5= 0?
    15·2 answers
  • Find the x-intercept and the y-intercept of the graph of the equation.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!