1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
galben [10]
3 years ago
10

I forgot the unit rate of $6.25 for 5lbs. of apples

Mathematics
1 answer:
VladimirAG [237]3 years ago
5 0
$6.25 is the cost of 5 lbs. of apples. Here the question is 'what is the cost of 1 lb of apple?' To find the unit rate or the cost of 1 lb of apple, divide the sum by the given quantity. The sum is @6.25 and the given quantity is 5 lbs. So the unit rate = 6.25/5 = $1.25
You might be interested in
Riley bought 2 1/2 dozen donuts to bring to the office. since there are 12 donuts in a dozen, how many donuts did riley buy?
Elena L [17]
Riley bought 30 donuts to bring to the office
7 0
3 years ago
A climber is on a hike.after 2 hours he is at an altitude of 400 feet. After 6 hours, he is at an altitude of 700 feet. What is
aniked [119]
75 ft


Hope that helps, Good luck! (:
8 0
3 years ago
A soft drink machine outputs of29 ounces per cup. The machines output is normally distributed with with a standard deviation of
Nataly_w [17]

Answer:

You will use the z score to find this so need a z score chart.

Step-by-step explanation: Remember to take what you want (35 ounce) minus the mean( 29) then divide by the standard deviation(4). Then you look up this number on the z score chart to find your probability of less than 35 ounces. You could then do the same thing using 34 ounces since your final answer will be between these two numbers.

3 0
3 years ago
Isolate the h in c=25h+350
Sati [7]
Subtract 350 from both sides then divide both sides by 25.

(c-350)/25 = h
7 0
3 years ago
WHO IS THE BEST QUINTUPLET
Masja [62]
Ichika is the best quintuplet
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Fill in the blank with the missing integer.
    6·1 answer
  • The area of arizona is 114006 squere miles. what is the expanded form of this number
    10·1 answer
  • Divide 7 by 2,then multiply 9by the results
    9·2 answers
  • Multi-Step Max's school bought boxes of
    7·1 answer
  • 94 1/4 divided by 7 1/4
    6·2 answers
  • Simplify the following expression (2x⁴y⁻³)⁻¹
    9·1 answer
  • HELP!!!PLS!!!NOW!!!FAST!!!ASAP!!!
    10·2 answers
  • In a survey conducted at a pet store, 150 customers were asked if they owned
    5·1 answer
  • What is the opposite of 5x2 - 7x+3?
    11·2 answers
  • Given one of the roots of the quadratic equation x2 + kx + 12 = 0 is three times the other root. Find the values of k.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!