1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Wewaii [24]
3 years ago
11

-6x-4(-7x-13)=-58 What the answer

Mathematics
1 answer:
taurus [48]3 years ago
4 0

-6x-4(-7x-13)=-58

Multiply the bracket by -4

-6x-4(-7)-4(-13)= -58

-6x+28x+52= -58

22x+52= -58

Move +52 to the other side. Sign changes from +52 to -52.

22x+52-52= -58-52

22x= -110

Divide by 22.

22/22x= -110/22

x= -5

Answer: x= -5

You might be interested in
11. The length of a rectangle is three times its width. The perimeter of the
Elenna [48]

Answer: The length of the rectangle is 37.5 inches and the width is 12.5 inches

Step-by-step explanation: The dimensions of the rectangle is not given but we have clues given. The length is given as three times it’s width which means if the width is W, then the length would be given as 3W (three times the width). Also the perimeter is given as 100 inches and the formula for the perimeter is;

Perimeter = 2(L + W)

We can now insert the known values as follows;

100 = 2(3W + W)

100 = 2(4W)

100 = 8W

Divide both sides of the equation by 8

12.5 = W

Having calculated the width as 12.5 inches, the length now becomes

L = 3W

L = 3 x 12.5

L = 37.5

Hence the length is 37.5 inches and the width is 12.5 inches

8 0
3 years ago
Ruth has 6 chores to do. If each chore does not depend on the others, in how many different orders could she do the chores?
Mice21 [21]
First chore, 6 to choose from.
Second chore, 5 to choose from.
Third chore, 4 to choose from.
Fourth chore, 3 to choose from.
Fifth chore, 2 to choose from.
Sixth chore, 1 to "choose" from.
The total number of orders possible is the product
6*5*4*3*2*1=6!=720
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is a factor of: 2x^2-4x-6
Scilla [17]
2 I think it is not sure hope it helps you out
4 0
3 years ago
Adam has $21 to spend on three pencils. After buying them he had $9. How much did each pencil cost?
Mice21 [21]

Answer:

Each Pencil Cost 4 Dollars

Step-by-step explanation:

First you can subtract 21 by 9 to get 12 dollars which shows how much he spent.

Second you can divide 12 by 3 to get 4 dollars spent. So he spent 4 dollars on each pencil.


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help on number 11! Can anyone help?
Zanzabum
I might be wrong but I think you divide each number by each other to get the answers
8 0
3 years ago
Other questions:
  • 12. Name the property the equation illustrates.
    15·1 answer
  • George Saylor provides childcare in his home. He charges $5 an hour per child. On Tuesday he cared for Amy for 3 hours, Itsu for
    11·2 answers
  • 12.20x=372.10<br> Pls write exactly how to do it not just answer
    13·2 answers
  • 125 2/3as an integer
    8·1 answer
  • 47 is what percent of 188?
    14·2 answers
  • six times jasons collection of books and one-third of nathans collection add up to 134 books one-third of jasons collection and
    5·1 answer
  • Break apart addendsas tens and ones <br> 33<br> +49
    9·1 answer
  • the calorie cafe is known for their hotdogs and burgers. the number of calories in a burger is 220 more than the number of calor
    14·1 answer
  • In circle Q with the measure of minor arc PR= 48°, find mZPSR.<br> S<br> A<br> R<br> р P.
    14·1 answer
  • Francis works at Carlos Bakery and is making cookie trays. She has 48 chocolate chip cookies, 64 rainbow cookies, and 120 oatmea
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!