1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
creativ13 [48]
3 years ago
13

Please show working for these 2 questions.

Mathematics
1 answer:
earnstyle [38]3 years ago
5 0
Question 6a:
Volume of the sand = 1/3π(10)²(25) = 2618 cm³

Answer: 2618 cm³

Question 6b:
 2618 cm³ = 1 hour
 2618 cm³ = 60 mins
 2618 cm³ = 3600 seconds
0.73 cm³ = 1 second

Answer: 0.73 cm³/s

Question 7a:
Volume = (1 x 10 x 10) + 1/2(1 + 2) x 10 x 10 = 100 + 150 = 250 m³

Answer: 250 m³

Question 7b:
250 m³ = 250 kl
1 kl = $1.98
250kl = $1.98 x 250 = $487.50

Answer:  $487.50
You might be interested in
Using substitution to solve the system below, what expression should be substituted into the first equation? 2x-4y=-4 and x+2y=8
inna [77]

Answer:

Given the system of equation:

2x-4y=-4                    ......[1]

x+2y=8                      ......[2]

we can rewrite equation [2] as;

x = 8-2y                ......[3]

Substitute equation [3] into [1] to eliminate x, and solve for y;

2(8-2y)-4y = -4

Using distributive property: a\cdot (b+c) = a\cdot b+ a\cdot c

16-4y -4y = -4

Combine like terms;

16 - 8y = -4

Add 4 to both sides we have;

20 - 8y = 0

Add 8y to both sides we have;

20 = 8y

Divide 8 to both sides we have;

y = 2.5

Substitute the y-value in [3] we have;

x = 8-2(2.5)

x = 8 - 5 = 3

Therefore, the  expression should be substituted into the first equation is, x = 8-2y  and also the value of x = 3 and y = 2.5

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Angie and Kenny play online video games. Angie buys 1 software package and 3 months of game play. Kenny buys 1 software package
andrey2020 [161]

Answer:The cost of one month of game-play =$20


Step-by-step explanation:

Let the cost of one month of gameplay be x

Then cost of game-play bought by Angie =3x.....(1)

and Then cost of game-play bought by Kenny=4x......(2)

Cost of each software package =$50......(3)

The the total cost =240= sum of costs of software bought by both of them and game-play)=50+50+3x+4x

⇒240=100+7x.......→(by adding like terms)

⇒140=7x⇒x=20.....→( dividing both sides by 7 )

∴the cost of one month of game-play =$20



8 0
4 years ago
Read 2 more answers
PLEASE help i only have 2 more questions on the same concept! and i still cant get it right :(
Law Incorporation [45]

Answer:

343 gallons, So Sarah dumped water in the pool each minute consists of 7 gallons so if she did it for 49 minutes, thats 7 gallons each for each minute. So you do 7 times 49 which gives you how many gallons in those total minutes.

-10 Fish because they re removing fish they removed 60 for 6 days so you have to figure out how many fish they have removed each day so 60 fish divided by how many days equals how many fish they have taken out each day.


Im sorry i forgot the negative again lol


4 0
3 years ago
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
3 years ago
What is the inequality?
Schach [20]
Difference in size, degree,<span> circumstances, etc.; lack of equality.</span>
3 0
4 years ago
Other questions:
  • Ruby read 0.85. Of a book what fraction of the book does ruby have left to read? Write in simplest fom
    5·1 answer
  • 24 times 21 using the area model
    12·1 answer
  • Between 11 P.M. and 8:36 A.M.​, the water level in a swimming pool decreased by 8 25 in. Assuming that the water level decreased
    14·1 answer
  • - (1 /-11 )( 77+1100)
    8·2 answers
  • if you give someone 50$ then take 64$ then your give 2$then a man gave you another dollar and said double or nothing and you got
    11·2 answers
  • Gasoline prices for the first six months of 2004 are shown in the table below. Using a logarithmic model, what is the best
    13·1 answer
  • on a certain map 3/4 inch represents one mile .what distance in miles is represented by 1 3/4 inches ​
    13·1 answer
  • Help me please *for brainliest*!!!
    9·1 answer
  • In the expression below, k is an integer.
    14·1 answer
  • Tyrone invested money for 3 years at 5% interest. If the interest paid was $60, how much money was invested? What was the total
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!