Answer:
Given the system of equation:
......[1]
......[2]
we can rewrite equation [2] as;
......[3]
Substitute equation [3] into [1] to eliminate x, and solve for y;

Using distributive property: 

Combine like terms;
16 - 8y = -4
Add 4 to both sides we have;
20 - 8y = 0
Add 8y to both sides we have;
20 = 8y
Divide 8 to both sides we have;

Substitute the y-value in [3] we have;

x = 8 - 5 = 3
Therefore, the expression should be substituted into the first equation is,
and also the value of x = 3 and y = 2.5
Answer:The cost of one month of game-play =$20
Step-by-step explanation:
Let the cost of one month of gameplay be x
Then cost of game-play bought by Angie =3x.....(1)
and Then cost of game-play bought by Kenny=4x......(2)
Cost of each software package =$50......(3)
The the total cost =240= sum of costs of software bought by both of them and game-play)=50+50+3x+4x
⇒240=100+7x.......→(by adding like terms)
⇒140=7x⇒x=20.....→( dividing both sides by 7 )
∴the cost of one month of game-play =$20
Answer:
343 gallons, So Sarah dumped water in the pool each minute consists of 7 gallons so if she did it for 49 minutes, thats 7 gallons each for each minute. So you do 7 times 49 which gives you how many gallons in those total minutes.
-10 Fish because they re removing fish they removed 60 for 6 days so you have to figure out how many fish they have removed each day so 60 fish divided by how many days equals how many fish they have taken out each day.
Im sorry i forgot the negative again lol
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce
Difference in size, degree,<span> circumstances, etc.; lack of equality.</span>