Answer:
4x^2+20x+25
Step-by-step explanation:
(2x+5)^2 = (2x+5) (2x+5)
Using the foil method : 2x(2x) = 4x^2
(2x) (5) = 10x
(2x) (5) = 10x
5 (5) = 25
Combine like terms
Answer:
88 problems
Step-by-step explanation:
Set this problem up as fractions
86/x = 98/100
Cross multiply
86 × 100 = x × 98
8600 = 98x
Divide both sides by 98
87.75... = x
Round to nearest whole number
87.75 rounds up to 88
88 problems
To find the unit price of each item you want to divide:
Fresh water:
$1.76 / 16 = $0.11
Spring water:
$2.40 / 20 = $0.12
So the statement that is true is B) Fresh water has a lower unit price of $0.11/ounce.
Hope this Helps!!