Answer:
If I read this right
3 (n -12) + 14 = 4 (7 - 5n)
First, remove the parentheses
3 n - 36 + 14 = 28 - 20 n
Combining terms
23 n = 28 - 14 + 36 = 50
n = 50 / 23 = 2 4/23 = 2.17
Answer:
Not me
Step-by-step explanation:
im in high school lol
Answer:
Step-by-step explanation:
<u>Let the cost of a sheet be s and cost of a blanket be b</u>
<u>From the first equation we get:</u>
<u>Substitute in the second equation</u>
- s + 4*(41 - 2s) = 80
- s + 164 - 8s = 80
- 7s = 84
- s = 12
<u>Then</u>
Answer:
The cost of spoon is £1.84 and therefore the cost of one knife is £5.52.
Given :
-
A knife is 3 times the cost of the spoon.
- 9 spoons and 12 knives costs £82.80.
Solution :
-
This question is solve by creating a linear equation and linear equations are nothing but yet another subset of "equations".
- Linear calculations that requires more than one variable can be done with the help of linear equations.
- The standard form of a linear equation in one variable is ax + b = 0.
Now let x be the cost of spoon. Than the cost knife is 3x. It is given that 9 spoons and 12 knives costs £82.80.
<h3>

</h3>
Therefore the cost of 1 knife = 5.52
Step-by-step explanation: 