1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Flauer [41]
3 years ago
7

Please answer this math question.

Mathematics
1 answer:
Temka [501]3 years ago
6 0
Multiply (x/6) by 6 to get common denominators and then you can simplify equation to 6x=15, divide each side by 6 answer is x=2.5 or 5/2
You might be interested in
Prove using coordinate geometry. Prove that the points (0,0), (4,0), (4, 4) and (0, 4) create a rhombus and then show that the m
BaLLatris [955]

Answer:

IDK

Step-by-step explanation:

IDK

5 0
3 years ago
Identify three pythagorean triples using the known triple 8, 15, 17. What does this mean?​
ELEN [110]

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

8² + 15² = 17²

64 + 225 = 289

289 = 289

8 0
2 years ago
∠ABC and ∠DBC are complementary angles. If ∠ABC=6x+13 and ∠DBC=4x−3 what is the value of x?
Natalka [10]

Answer:

x = 8

Step-by-step explanation:

Complimentary angles are angles that add up to 90 degrees. If ABC and DBC are complimentary, then when added together, it equals 90 degrees.

ABC + DBC = 90

6x+13+4x−3 = 90

10x+10 = 90

10x = 80

x = 8

6 0
3 years ago
PLEASEEEE.. MY TEACHER IS ASKING FOR THE ANSWER ​
VARVARA [1.3K]

See attached graph: v is on the y-axis and t is on the x-axis

3 0
3 years ago
A birthday celebration meal is $46.80 including​ tax, but not the tip. find the total cost if a 10% tip is added to the cost of
irina1246 [14]
$51.48 should be the answer
8 0
3 years ago
Other questions:
  • I need answers asappp
    13·1 answer
  • 2x + 3 = 4x + 2<br><br> No solution, One solution, or Many solutions
    8·2 answers
  • Please answer this correctly
    7·1 answer
  • 8- 2 to the root of 4+8*2^3-(3+14-5)/12
    7·1 answer
  • amy brought a bag of fruit of snacks to school, the bag hel 60 fruit snacks and amy ate 35% of them during lunch, how many fruit
    15·1 answer
  • Find the distance between points P(8,8) and Q(4,9) to the nearest tenth
    7·1 answer
  • Mae earns a weekly salary of $330 plus a commission of 6.0% on a sales gift shop.How much would she make if she sold $4300 worth
    9·1 answer
  • Samantha wants to buy a new computer monitor for $125 dollars. Her weekly allowance is $14. If she
    15·1 answer
  • On a final exam, Alex answered 21 out of 25 questions correctly. He
    6·1 answer
  • A 2-pound jar of pickles costs $23.04. What is the price per ounce?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!